Hlavní obsah
Kate při odchodu z nemocnice rozdávala úsměvy všemi směry. Foto: Profimedia.cz

Sestra, která spojovala falešnou královnu s těhotnou Kate, je po smrti

Sestra Jacintha Saldanhová pracující v soukromé nemocnici Krále Eduarda VII., která přepojila australské rádio k další sestře, jež mu poskytla informace o zdravotním stavu těhotné vévodkyně z Cambridge, byla nalezena v pátek mrtvá. Uvedl to list Daily Mail s tím, že zřejmě spáchala sebevraždu.

Kate při odchodu z nemocnice rozdávala úsměvy všemi směry. Foto: Profimedia.cz
Sestra, která spojovala falešnou královnu s těhotnou Kate, je po smrti

Tělo 42leté matky dvou dětí bylo nalezeno v bytě nedaleko nemocnice, kde pracovala. Přivolaní záchranáři mohli jen konstatovat smrt. Příčina smrti zatím není známa, ale jeden ze zdrojů obeznámených s vyšetřováním naznačil, že spáchala sebevraždu.

Mluvčí Scotland Yardu řekl: „Policie byla v pátek 7. prosince kolem 9:25 přivolána k ženě, kterou nalezli v bezvědomí v bytě ve Waymouth Street. Příslušníci londýnské záchranky dorazili a prohlásili ženu za mrtvou. Smrt není v tuto chvíli brána jako podezřelá.“

Personál nemocnice naletěl rádiu

Před dvěma dny naletěla Saldanhová DJce australského rádia 2Day Mel Craigové, která se vydávala za královnu Alžbětu. Mel Craigová do telefonu řekla: "Ach, mohla bych prosím mluvit s mojí vnučkou Kate?“

Sestra, která zvedla telefon v 5:30, kdy v nemocnici ještě nebyla přítomna recepční, si myslela, že je to skutečně královna. Nebyl jí podezřelý ani její australský přízvuk, sama totiž pocházela z Indie. Do telefonu odpověděla: „Ano, samozřejmě, vydržte.“

Spojila ji se sestrou, která si také myslela, že mluví s královnou, a informovala ji o aktuálním stavu Kate: „Dostala nějaké tekutiny a její stav je momentálně stabilní.“ [celá zpráva]

Moderátorka se vydávala za britskou královnu, personál nemocnice jí sdělil informace o těhotné Kate

Video: Novinky/Reuters

Rádio pak záznam hovoru s oběma odvysílalo. I v dalších dnech si dělali z obou žen lidé legraci na sociálních sítích.

Stanice se vévodkyni omluvila

Stanice 2Day se už ve středu omluvila vévodkyni. Nejprve uvedla, že šlo o žert, a pak vydala oficiální prohlášení: "2Day FM se hluboce omlouvá za jakékoli potíže způsobené dotazem v nemocnici. Oddělení rádia to udělalo s nejlepšími úmysly a přejeme Kate a její rodině vše nejlepší."

Na smrt recepční zatím rádio nereagovalo, což může být dáno i časovým posunem. Prohlášení ale chystá. Podle BBC měla již v minulosti tato stanice problémy s orgánem dohlížejícím na činnost australských médií, a to kvůli nevhodnému obsahu vysílání.

Nemocnice se už ve středu omluvila královské rodině. V pátek uvedla, že sestru nijak nekritizovala a tragické smrti zkušené zdravotnice lituje, píše BBC: "Můžeme potvrdit, že Jacintha se stala obětí falešného telefonátu do nemocnice. Nemocnice se jí snažila pomoci, aby zvládla obtížné období. Byla to skvělá sestra, uznávaná a oblíbená všemi kolegy."

Lítost vyjádřili i vévoda a vévodkyně z Cambridge.

List Independent v komentáři zamýšlejícím se nad přísnějšími omezeními pro novináře, které navrhuje Levesonova komise, uvedl ještě před smrtí sestry,  že takovéto případy vedou k potřebám regulace. Postup rádia pro teenagery označil za ukázku idiotské žurnalistiky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků