Hlavní obsah
Sídlo ruské tajné služby FSB Foto: Profimedia.cz

Rusko překvapivě prozradilo identitu vlastního elitního agenta v Estonsku

Ruská tajná služba FSB v neděli překvapivě odhalila totožnost svého dlouholetého špiona v sousedním Estonsku. Pracovník estonské rozvědky KaPo Uno Puusepp podle ní dodával Moskvě skoro 20 let důvěrné zprávy a pomohl odhalit aktivity západních agentů.

Sídlo ruské tajné služby FSB Foto: Profimedia.cz
Rusko překvapivě prozradilo identitu vlastního elitního agenta v Estonsku

„FSB díky němu odhalila několik rozsáhlých protiruských agenturních akcí zvláštních služeb USA, Švédska, Británie a dalších zemí,” uvedla televize NTV s odkazem na zprávu ruské rozvědky, kde dále stálo: „Bylo odsouzeno několik agentů zahraničních rozvědek a odvrácen únik tajných informací.”

Puusepp podle FSB dodával tajné informace do Ruska od roku 1996. Podle ruské televize zásoboval Moskvu informacemi o poradách skandinávských a pobaltských rozvědek, měl přístup k materiálům z tajných vládních porad a k dokumentům určeným pro estonského premiéra.

„Díky němu se Rusko dozvědělo o rozsahu výzvědných aktivit americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) dřív, než je odhalil její bývalý spolupracovník Snowden,” tvrdí FSB.

Agent z rodiny sovětského důstojníka

Puusepp vyrůstal v rodině sovětského důstojníka a v 70. letech vstoupil do služeb sovětské tajné policie KGB, citovala ze zprávy FSB ruská státní televize NTV. Po rozpadu SSSR zůstal v Estonsku a stal se jedním z mála bývalých příslušníků sovětské tajné služby, které estonská rozvědka převzala do svých služeb. Pro estonskou KaPo přestal pracovat před třemi lety, odešel do výslužby a přemístil se prý do Moskvy.

Ruská tajná služba dokonce zveřejnila jméno Puuseppova řídícího důstojníka, kterým byl jeho někdejší kolega z KGB Nikolaj Jermakov. Ruský agent Jermakov žil v Estonsku, živil se jako obchodník, často zajížděl do Ruska a styk s Puuseppem udržoval přes mrtvé schránky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků