Hlavní obsah
Nizozemský návrh nového Schengenu Foto: David Ryneš, Novinky

Rodí se nový mini-Schengen. Bez Česka

Nizozemská vláda jedná interně, ale i s některými spojenci o plánu zavést pasové kontroly na hranicích pěti západoevropských zemí s cílem omezit příval migrantů a uprchlíků. S Českem ani Slovenskem se v návrhu nové zóny volného pohybu nepočítá.

Nizozemský návrh nového Schengenu Foto: David Ryneš, Novinky
Rodí se nový mini-Schengen. Bez Česka

Nizozemský list De Telegraaf napsal, že by měl "mini-schengenský prostor" zahrnovat pět zemí - Belgii, Lucembursko, Německo, Nizozemsko a Rakousko. Kromě toho by podle plánu měly být mimo hranice této oblasti vytvořeny tranzitní tábory pro migranty.

Šéf nizozemské diplomacie Bert Koenders tyto podrobnosti deníku potvrdil, ale dodal, že se zvažují i jiná opatření.

Vznik jakéhosi "mini-Schengenu" by ale znamenal porušení smlouvy zaručující volný pohyb uvnitř schengenského prostoru, který nyní tvoří 26 evropských států, připomněla agentura Reuters.

Formální návrh na stole není, Němci jsou proti

Evropská komise podle sdělení své mluvčí zatím žádný formální návrh k tomuto kroku neobdržela. Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére ale na čtvrteční tiskové konferenci v Berlíně uvedl, že jeho nizozemský kolega mu tuto myšlenku předestřel. Německo tím prý ale nadšeno není.

"Naším politickým cílem musí být, aby schengenský prostor fungoval jako celek," prohlásil de Maiziére. "Všechno ostatní mohou být jen doplňkové úvahy," dodal.

Návrh Nizozemců se liší od plánu, který k této problematice nastínili Francouzi. Ti navrhují zavést systematické pasové kontroly na hranicích uvnitř schengenského prostoru jako bezpečnostní opatření po teroristických útocích v Paříži z minulého týdne.

Větší varianta s Českem?

Britský deník The Daily Mail přišel ve středu se zprávou, že Belgie, Francie, Německo a Lucembursko chtějí ze schneghenské prostoru vyřadit Slovensko, Polsko, Maďarsko, Řecko, Itálii a Španělsko. Tuto informaci ale nikdo nepotvrdil.

Návrh nového Schengenu (podle echa)

Foto: David Ryneš, Novinky

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků