Hlavní obsah
 

Razie na úřadech katalánské vlády, k výslechu museli i starostové

Španělská vojenská policie ve středu provedla razie na úřadech katalánské vlády. Zadržela tajemníka ministra financí, v jehož gesci byla příprava referenda o samostatnosti regionu, které ale ústřední vláda považuje za protiústavní. Spolu s ním bylo zadrženo 11 dalších úředníků. Současně byli v úterý na prokuraturu předvoláni první starostové katalánských měst, kteří slíbili umožnit konání referenda.

 
Razie na úřadech katalánské vlády, k výslechu museli i starostové

Policie zadržela Josepa Mariu Jového, tajemníka katalánského ministra financí Oriola Junquerase. Madrid už dříve převzal kontrolu nad klíčovými částmi regionálního rozpočtu a policie ve středu zasahovala také na dalších katalánských ministerstvech.

Proti úřednímu zákroku vyrazily do ulic protestovat stovky lidí.

Demonstrace před katalánským ministerstvem financí

Foto: Albert Gea, Reuters

Madrid se snaží zákonnými prostředky zabránit konání referenda plánovaného na 1. října. Generální prokuratura minulý týden přikázala policii zatýkat osoby, které ho budou připravovat a také nařídila vyšetřování více než sedmi stovek katalánských starostů, kteří nabídli poskytnout obecní prostory pro všelidové hlasování.

Trojice předvolaných starostů využila svého práva u výslechu mlčet, zato jejich stoupenci před budovou prokuratury v Barceloně dávali svou podporu najevo velmi hlučně, uvedla agentura Reuters.

„Volit není zločin,“ řekl novinářům při odchodu z prokuratury v Barceloně starosta města Mollerussa Marc Solsona. „Jsem jen starosta a musím sloužit svým občanům. Mou povinností je, aby lidé 1. října mohli volit podle zákona schváleného katalánským parlamentem, a co bude se mnou, to není důležité,“ dodal s odkazem na možný trest ze strany centrálních úřadů.

Podobně hovořili i další v úterý vyslechnutí starostové.

Dav před katalánským ministerstvem financí požaduje referendum.

Foto: Albert Gea, Reuters

Madrid hlasování vylučuje

Zatímco premiér Mariano Rajoy konání referenda zcela vylučuje, katalánští představitelé vyhlašují, že jim v něm nezabrání ani zákonné hrozby.

Španělská vláda se kvůli plebiscitu obrátila na ústavní soud, který jeho konání minulý týden zablokoval, dokud řádně nerozhodne, zda je, či není protiústavní. Ministerstvo financí v Madridu se v pátek rozhodlo dočasně převzít kontrolu nad většinou katalánského rozpočtu, aby zabránilo financování aktivit, jež jsou podle něj nelegální.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků