Hlavní obsah

Radioaktivita v německém úložišti jaderného odpadu přesahuje normu

Německem otřásá jaderný skandál. Starý solný důl Asse 2 v Remlingenu ve spolkové zemi Dolní Sasko, který slouží jako úložiště jaderného odpadu, experti považují za časovanou bombu. Je o nejproblematičtější úložiště v Evropě. Proniká do něj voda, sudy s odpadem jsou rezavé a radioaktivita několikanásobně překračuje normu.

Radioaktivita v německém úložišti jaderného odpadu přesahuje normu

"Je to na hranici kolapsu. Pod zemí, v hloubce 750 metrů, spočívá na 126 tisíc sudů s jaderným odpadem,“ upozornil v televizi ZDF expert Greenpeace Jochen Moritz.

Jaderný odpad se do dolu začal ukládat už v 60. a 70. letech minulého století, koncem 80. let však geologické změny způsobily pomalé pronikání vody do šachty. Tu se daří odčerpávat jen obtížně, takže vlhkost natolik ničí izolaci, že hrozí zatopení. Podle deníku Bild jsou obaly sudů s odpadem "děravé jako ementál“ a radioaktivita osmkrát převyšuje přípustnou hranici.

foto: Mapy.cz/Ondřej Lazar Krynek

Problémem se začala zabývat i spolková vláda. "Je logické, že vzhledem k situaci důl už nebude spadat pod těžební právo, ale pod spolkovou jadernou agenturu, která převezme sanaci “ uvedla ministryně pro vědu a výzkum Annette Schavanová.

Německé veřejné mínění se donedávna stavělo velice kriticky vůči jaderné energii. Avšak rostoucí ceny ropy mění situaci, jaderné zdroje slibují čistý vzduch, lacinou elektřinu a snadnou dostupnost.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků