Hlavní obsah
Demonstrace polských horníků z poloviny ledna 2015 Foto: Profimedia.cz

Protest polských horníků se proměnil v pouliční bitvu s policií

V pouliční bitvu mezi policisty a stávkujícími horníky přerostla v úterý večer demonstrace ve slezském městě Jastrzembie-Zdrój u sídla uhelné společnosti JSW, kde se mělo konat další kolo rozhovorů mezi firmou a odboráři.

Demonstrace polských horníků z poloviny ledna 2015 Foto: Profimedia.cz
Protest polských horníků se proměnil v pouliční bitvu s policií

„Zloději, zloději!” skandoval dav. Policisté při rozehnání útočníků použili zbraně, nic konkrétnějšího k tomu ale neuvedli. Policejní mluvčí připustila, že potyčky si vyžádaly zraněné, nedokázala však zatím upřesnit jejich počet ani povahu zranění.

Potyček se podle polské televize zúčastnily stovky lidí. Ke stávkujícím horníkům se podle médií přidali i pravicoví extremisté a fotbaloví fanoušci. Výtržníci zasypávali pořádkové síly dělobuchy, dýmovnicemi a sněhovými koulemi prošpikovanými šrouby.

Odboráři se cestou na jednání od výtržností distancovali. „Nevíme, kdo to zorganizoval, ale odborové organizace to nebyly," prohlásil mluvčí odborářů Piotr Szereda a dodal, že demonstrovat se má „zodpovědně". Šéf místního odborového hnutí Solidarita tvrdil, že neví, kdo potyčky rozpoutal, protože ve tmě prý nikoho neviděl.

Demonstranti zablokovali silnice

Ještě během dopoledne stávkující pořádali demonstrace a také blokovali dálnici a silnice v okolí. Policie se starala o objížďky.

Horníci v dolech státní společnosti JSW, která má zhruba 26 000 zaměstnanců a je největším producentem koksovatelného uhlí v Evropské unii, stávkují od minulé středy.

Jedním z požadavků odborářů je odstoupení šéfa JSW Jaroslawa Zagórowského, což je prý podmínka, aby se stav firmy mohl zlepšit. Vedení firmy naopak prosazuje ozdravný plán cestou úspor a škrtů.

JSW oznámila za prvních devět měsíců loňského roku ztrátu 305 miliónů zlotých (přes dvě miliardy Kč). Hlavní příčinou byly klesající ceny uhlí, firma proto zrušila dohodu s odbory týkající se nákladů na pracovní místa.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků