Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Portugalský parlament schválil eutanázii

Portugalský parlament v pátek schválil zákon legalizující eutanazii. Informovala o tom agentura Reuters. Portugalsko se tak podle agentur stalo sedmou zemí na světě, jež trpícím smrtelně nemocným lidem poskytuje možnost ukončit život za odborné asistence lékaře.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Portugalský parlament schválil eutanázii

Schválený zákon umožňuje, aby osoby starší 18 let požádaly o pomoc při ukončení života, jestliže jsou smrtelně nemocné a trpí "trvající" a "nesnesitelnou" bolestí. Podmínkou však je, že tito lidé nesmí být považováni za duševně nezpůsobilé k takovému rozhodnutí.

Uvedená možnost asistovaného úmrtí se vztahuje pouze na portugalské občany a na osoby s legálním pobytem v zemi. Cílem tohoto ustanovení je zabránit lidem, aby do Portugalska jezdili se záměrem ukončit život s lékařskou asistencí.

Chybí už jen podpis prezidenta

Aby zákon povolující eutanazii vstoupil v platnost, musí ho ještě podepsat konzervativní prezident Marcelo Rebelo de Sousa. Šéf státu už předem slíbil, že rozhodnutí zákonodárného sboru bude v této věci respektovat.

Portugalský parlament už o legalizaci eutanazie hlasoval v květnu 2018. Tehdy však poslanci předložené legislativní návrhy odmítli.

Možnost úmyslně usmrtit nevyléčitelně nemocného pacienta na jeho vlastní žádost za účelem zkrácení jeho utrpení, takzvaná eutanazie, je ve většině zemí nezákonná. V Evropě je legální jen v Belgii, Lucembursku a Nizozemsku. Některé země světa, například Švýcarsko, umožňují asistovanou sebevraždu, tedy sebevraždu vykonanou s pomocí jiné osoby. V České republice ani jedna z těchto možností legální není.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků