Hlavní obsah

Porošenko navrhl ústavní změny pro povstalecký Donbas

Zvláštní postavení východoukrajinského regionu Donbas, ovládnutého proruskými separatisty, může být stvrzeno v ukrajinské ústavě. Příslušný návrh předložil podle listu Ukrajinska pravda parlamentu prezident Petro Porošenko. Jde o jednu z podmínek mírových dohod z Minsku, která má vést k urovnání konfliktu s více než 6500 oběťmi na životech.

Porošenko navrhl ústavní změny pro povstalecký Donbas

Ruská média zaznamenala, že Porošenko pozměnil svůj návrh decentralizace Ukrajiny, jehož předchozí verze separatisty neuspokojila. Porošenkův červnový návrh kritizovala i ruská diplomacie jako ignorování požadavků povstaleckého Doněcku a Luhansku.

Ukrajinští poslanci jsou prý vystaveni nátlaku, aby změnu ústavy schválili. „V těchto hodinách a minutách se na poslance vykonává obrovský nátlak od mezinárodního společenství, aby (povstalecká) Doněcka lidová republika a Luhanská lidová republika dostaly zvláštní postavení v naší ústavě. Argumentuje se nezbytností ,předvést plnění minských dohod‘,“ postěžovala si místopředsedkyně parlamentu Oksana Syrojdová.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko

Foto: Valentyn Ogirenko, Reuters

Ukrajinska pravda v té souvislosti uvedla, že Porošenko nový návrh předložil po schůzce s náměstkyní amerického ministra zahraničí Victorií Nulandovou. K přidělení zvláštního statusu Donbasu nutila Kyjev i Evropská unie. [celá zpráva]

Příští změna jen s dvoutřetinovou podporou

K přijetí návrhu by podle deníku měla stačit v prvním čtení prostá většina (226 ze 450 hlasů), pro definitivní schválení však bude nutné získat 300 hlasů.

Změnit ustanovení zakotvující „zvláštnosti místní samosprávy“ separatistů by v budoucnu podle listu vyžadovalo úplnou proceduru pro novelizaci ústavy, tedy dvě zasedání parlamentu a dvoutřetinovou většinu hlasů.

Parlament by měl ve čtvrtek rozhodnout, zda zařadí prezidentův návrh, měnící přechodná ustanovení ústavy, na program. Také by jej měl předat k posouzení ústavnímu soudu a seznámit se s jeho názorem, než bude o předloze hlasovat.

Rusko vyslalo další konvoj

Rusko mezitím v noci na čtvrtek vypravilo na Donbas další konvoj s nákladem humanitární pomoci.

Související témata:

Ukrajinská vlajka (ilustrační foto)

Foto: Profimedia.cz

S návrhem zákona přišel ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Foto: Valentyn Ogirenko , Reuters

Ukrajina na takovéto zásobování hledí podezřívavě, neboť se obává, že na Donbas tímto způsobem proudí i vojenská pomoc proruským separatistům. Moskva tato nařčení odmítá.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků