Hlavní obsah
Zbytky zříceného letadla Foto: Mikhail Voskresensky, Reuters

Podle vyšetřovatelů letoun s hokejisty "cosi" brzdilo

Vyšetřovatelé leteckého neštěstí v Jaroslavli připustili, že na letadlo při startu působila zatím nespecifikovaná „dodatečná brzdící síla“, kvůli které se stroji Jak-42 nepodařilo vzlétnout. Informovali o tom pracovníci Mezistátního leteckého výboru (MAK), který v Rusku zjišťuje okolnosti tragédie.

Zbytky zříceného letadla Foto: Mikhail Voskresensky, Reuters
Podle vyšetřovatelů letoun s hokejisty "cosi" brzdilo

MAK ve svém komuniké potíže blíže neupřesnil, dříve se však v médiích objevily spekulace, že prý piloti zapomněli letoun odbrzdit. Oficiální činitelé však spekulaci o zatažené brzdě odmítli. MAK nyní opět varoval před spekulacemi a rozhodl o nových expertízách, které by potíže stroje při vzletu měly objasnit.

Letoun Jak-42 s hokejisty klubu Lokomotiv Jaroslavl, včetně českých reprezentantů Jana Marka, Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka, se zřítil 7. září asi 2,5 kilometru od místního letiště. Ze 45 lidí na palubě nehodu přežil jen palubní inženýr Alexandr Sizov, hokejista Alexandr Galimov v nemocnici svým zraněním podlehl.

"Letoun se ze vzletové a přistávací dráhy neodlepil a fakticky vzlétl až 400 metrů za koncem dráhy," konstatoval MAK. Letoun nejspíše dosáhl výše pěti až šesti metrů, ale poté se prudce sklonil doleva a narazil do země. "Technická komise rozpracovává všechny možné verze, proč se při vzletu projevila dodatečná brzdící síla, jakož i příčiny, kvůli kterým letoun nemohl včas vzlétnout z dráhy," dodal MAK.

Podle komise piloti zdvihli příďové kolo letounu od země při rychlosti přibližně 185 kilometrů. Přesto se zrychlení letounu "podstatně zpomalilo", což lze zřejmě vysvětlit působením "dodatečné brzdící síly". Letoun nakonec dosáhl rychlosti asi 230 kilometrů za hodinu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků