Hlavní obsah
Bývalý polský prezident a zakladatel odborů Solidarita Lech Walesa Foto: Marco Bello, Reuters

Písmo agenta Bolka je podle polských písmoznalců totožné s Walesovým

Spis agenta někdejší polské tajné komunistické policie pod krycím jménem Bolek prozkoumali písmoznalci a dospěli k závěru, že agentovo písmo je shodné s písmem polského exprezidenta Lecha Walesy. Informovala o tom agentura PAP.

Bývalý polský prezident a zakladatel odborů Solidarita Lech Walesa Foto: Marco Bello, Reuters
Písmo agenta Bolka je podle polských písmoznalců totožné s Walesovým

Bývalý vůdce protestního odborového hnutí Solidarita, jež stálo v čele odporu proti komunistickému režimu, čelil v minulosti obviněním ze spolupráce s tajnou policií. Všechna opakovaně odmítl a označil je za lživá.

Už v roce 2000 ho zvláštní lustrační soud z obvinění ze spolupráce se státní bezpečností očistil. Veřejnost je ale v názoru na tuto věc stále rozpolcená. Otázka, zda nositel Nobelovy ceny za mír byl, či nebyl informátorem, se loni znovu vynořila v souvislosti s dokumenty objevenými v únoru ve vile zesnulého posledního komunistického ministra vnitra Czeslawa Kiszczaka.

O dva měsíce později, v dubnu, Walesa ve varšavském sídle Institutu národní paměti (IPN), který se věnuje vyšetřování zločinů komunismu a nacismu, popřel autentičnost těchto materiálů. Údajně zaznamenávají jeho práci pro komunistickou tajnou policii.

Kopie dokumentů polské komunistické tajné policie dokazující údajnou spolupráci Lecha Walesy pod krycím jménem Bolek.

Foto: Kacper Pempel, Reuters

Spis agenta Bolka obsahuje 575 stran, většinou jde o hlášení ručně psaná tajnými policisty a některá z nich i přímo Bolkem.

Podle záznamů z Kiszczakova bytu spolupracoval Bolek se Státní bezpečností intenzivně od prosince 1970 do července následujícího roku. Poté styky slábly a v roce 1973 prý již byly téměř na nule; formálně byla spolupráce ukončena v červnu 1976.

IPN chce podle agentury PAP v úterý uspořádat k výsledkům expertizy tiskovou konferenci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků