Hlavní obsah
Stonehenge Foto: Reuters

Pár set metrů od Stonehenge chtějí stavět silniční tunel

Britský ministr dopravy Grant Shapps schválil kontroverzní plán na silniční tunel poblíž megalitické stavby Stonehenge, píše server BBC News. Cena tunelu o délce 3,2 kilometru se odhaduje na 1,7 miliardy liber (přibližně 50 miliard korun).

Stonehenge Foto: Reuters
Pár set metrů od Stonehenge chtějí stavět silniční tunel

Silnice A303, populární mezi motoristy na cestě na jihozápad, vede jen pár set metrů od historické památky. Podle zastánců dopravní stavby patří tunel k největším dopravním investicím v zemi a zajistí krajině okolo Stonehenge původní vzhled.

Proti výstavbě tunelu se vyslovili někteří archeologové a ochránci životního prostředí. David Jacques z Buckinghamské univerzity projekt podle BBC označil za "mezinárodní skandál," který "ohrozí archeologii".

Asi čtyři metry vysoké kameny, nazývané Stonehenge, jsou postaveny do kruhu nedaleko Salisbury v jihozápadní Anglii. Radiokarbonová metoda datování odhalila, že tam byly umístěny asi před čtyřmi až pěti tisíci lety. Vědci se zatím neshodli na tom, k jakému účelu sloužily. Podle některých šlo o posvátné místo, podle jiných o astronomickou observatoř.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků