Hlavní obsah
Papež František během vánočního projevu Foto: Alessandra Tarantino, ČTK/AP

Papež se v požehnání Městu a světu vyslovil pro mír na Blízkém východě

Papež František ve svém vánočním poselství vyzval k obnově dialogu, který by ukončil izraelsko-palestinský konflikt a vyústil v mírové soužití dvou států. Papež se tak vyjádřil poté, co nedávné rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele zvýšilo napětí v oblasti.

Papež František během vánočního projevu Foto: Alessandra Tarantino, ČTK/AP
Papež se v požehnání Městu a světu vyslovil pro mír na Blízkém východě

„Modleme se, aby převážila vůle obnovit dialog a aby konečně bylo prostřednictvím dialogu dosaženo řešení, které by umožnilo mírové soužití dvou států ve vzájemně dohodnutých a mezinárodně uznaných hranicích,” řekl papež k situaci na Blízkém východě

Papež také připomněl utrpení dětí v důsledku násilností v Sýrii, Iráku, Jemenu, v řadě afrických zemí či na Ukrajině. Vyzval rovněž k modlitbám, aby „byly překonány rozpory na Korejském poloostrově a aby tam byla v zájmu celého světa obnovena důvěra mezi znepřátelenými stranami”.

Stejně jako loni pamatoval papež na obyvatele zemí zasažených vleklými konflikty, především pak na děti. Mluvil o válkou sužované Sýrii, Iráku a také o „opomíjeném konfliktu” v Jemenu. Z těžce zkoušených afrických zemí jmenoval například Jižní Súdán, Somálsko či Středoafrickou republiku.

Zmínil také Barmu, odkud v posledních měsících uprchly před násilím statisíce muslimských Rohingů do sousedního Bangladéše. Hlava katolické církve obě tyto asijské země nedávno navštívila.

Tradiční poselství Urbi et Orbi (Městu a světu) papež František využil i k tomu, aby zopakoval svá slova ze štědrovečerní mše a znovu vyzval věřící, aby se neklonili zády k miliónům migrantů, kteří byli vypuzeni ze svých zemí. [celá zpráva]

I v pondělí uprchlíky přirovnal ke svaté Marii a Josefovi, kteří putovali z Nazaretu do Betléma a nenašli přístřeší. „V krocích Marie a Josefa se ukrývá tolik kroků mnoha lidí. Jsme svědky toho, jak milióny lidí, kteří si nevybrali odchod, ale byli nuceni odejít, opouštějí své blízké,“ řekl papež.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků