Hlavní obsah

Palestina dostane pomoc ve výši 7,4 miliardy dolarů

Úspěchem skončila pařížská konference dárcovských států a mezinárodních organizací o pomoci pro Palestinu. Francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner oznámil, že palestinská samospráva získá 7,4 miliardy dolarů, což je více, než žádal palestinský premiér.

Palestina dostane pomoc ve výši 7,4 miliardy dolarů

Pomoc Palestině poskytne 68 států a více než dvacet mezinárodních organizací. Mají napomoci vzniku samostatné Palestiny, která by podle dohody z Annapolisu měl být vyhlášen do konce příštího roku.

Palestinský premiér Salám Fajad žádal při zahájení konference o pomoc ve výši 5,6 miliardy dolarů na příští tři roky. Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás při zahájení řekl, že bez této pomoci hrozí palestinské ekonomice zhroucení. Fajad po jednání řekl, že výsledek bere jako podporu pro samostatný palestinský stát.

Nejvíc dá EU

Nejvíce peněz věnuje v příštím roce Evropská unie, - 650 miliónů dolarů. Následují Spojené státy s 555 s Saúdská Arábie s 500 miliony dolarů. Velká Británie slíbila poskytnout 490 miliónů dolarů, Francie v příštích třech letech 300 miliónů a Německo ve stejné době 290 miliónů.

Česká republika, kterou v Paříži zastupoval náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar, hodlá v příštích nejméně čtyřech letech pomáhat Palestincům částkou miliónu dolarů ročně, určenou mimo jiné na energetické projekty na západním břehu Jordánu a na stipendia pro palestinské studenty.

Hamás pomoc odmítá

Pomoc ale odmítlo radikální hnutí Hamás, které ovládá pásmo Gazy a na konferenci nebylo pozváno, protože je považováno za teroristickou organizaci. Mluvčí Hamásu prohlásil, že „nebude žádný mír bez skupiny, která odmítá uznat Izrael - tedy Hamásu". I když pomoc je určena všem palestinským územím, většina jí zřejmě půjde na Západní břeh Jordánu, ovládaný hnutím Fatah, a ne do Gazy.

"Podporujeme veškeré formy pomoci, finanční nebo jiné, palestinskému lidu. Konference v Paříži ale medem oslazuje jed, je to nebezpečná konspirace," citovala agentura AFP z prohlášení mluvčího Hamasu Fauzího Barhúma.

Podle něj bylo skutečným záměrem setkání v Paříži prohloubit roztržku mezi Palestinci opětovným vyzbrojením prezidenta Mahmúda Abbáse. Síly jeho Fatahu porazil Hamas v červnu, kdy se radikální hnutí násilnou cestou zmocnilo kontroly v pásmu Gazy.

"Zcela odmítáme peníze spojené s cíli definovanými Američany a Západem, protože to představuje přímé vměšování do našich záležitostí," prohlásil Barhúm.

Plán z Annapolisu ale může selhat na tom, že Izrael neukončí výstavbu židovských osad na okupovaných území, nejnovější mají vzniknout mezi Betlémem a Jeruzalémem, a na tom, že palestinští radikálové nebudou ochotni odzbrojit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků