Hlavní obsah
Havarovaný letoun An-24 Foto: Profimedia.cz

Odtajněná zpráva 14 let po tragédii. Smrt 42 lidí zavinili piloti slovenského letadla

Havárii slovenského vojenského letadla An-24 v roce 2006 u maďarské obce Hejce a smrt 42 lidí způsobilo zřejmě selhání posádky. Vyplývá to z vyšetřovacího spisu o havárii, kterou dal v pátek odtajnit současný ministr obrany Jaroslav Naď.

Havarovaný letoun An-24 Foto: Profimedia.cz
Odtajněná zpráva 14 let po tragédii. Smrt 42 lidí zavinili piloti slovenského letadla

Vojenským speciálem se vraceli slovenští příslušníci KFOR po skončení své mise v Kosovu. Letadlo směřující z kosovské Prištiny se už blížilo ke Košicím, kde mělo přistát, když narazilo do vrchu Borsó a havarovalo. Byla to největší letecká tragédie v samostatných dějinách Slovenska.

„Odborná komise dospěla vyšetřováním k závěru, že hlavní příčinou, která vedla ke katastrofě, bylo pravděpodobně selhání posádky letadla, když v klesání při přiblížení na přistání nevyužila přístrojové vybavení, které měla na palubě k dispozici a realizovala výlučně vizuální způsob přiblížení, přičemž dostatečně nevyhodnotila svou výšku vzhledem k okolnímu terénu a nedodržela bezpečnostní výšku letadla nad terénem,“ uvádí se ve zprávě.

Selhání techniky se nepotvrdilo

V závěru se píše, že selhání letecké techniky se nepotvrdilo. Komise však upozorňuje, že absence objektivních důkazů znemožňuje uvedenou příčinu nehody jednoznačně potvrdit.

Letadlo havarovalo 19. ledna 2006. Na palubě vojenského speciálu bylo v době havárie 43 lidí. O život přišlo 41 vojáků slovenské armády a jeden civilní zaměstnanec ministerstva obrany. Voják Martin Farkaš, který seděl v zadní části letadla, havárii zázrakem přežil.

Ministerstvo obrany upozornilo, že ve zveřejněná zpráva neobsahuje citlivé informace v souladu s ochranou osobních údajů, fotografie obětí a lékařské zprávy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků