Hlavní obsah
Slovenský ministr obrany Ľubomír Galko prý o odposlouchávání nevěděl. Foto: Jan Koller, ČTK

Odposlechy novinářů budou stát slovenského ministra křeslo

Odposlech novinářů bude stát slovenského ministra obrany Ľubomíra Galka křeslo. Server čas.sk uvedl, že premiérka Iveta Radičová ve středu Galka odvolá. Učiní tak údajně po dohodě s prezidentem Ivanem Gašparovičem.

Slovenský ministr obrany Ľubomír Galko prý o odposlouchávání nevěděl. Foto: Jan Koller, ČTK
Odposlechy novinářů budou stát slovenského ministra křeslo

Radičová v úterý potvrdila, že ve středu podá prezidentu Ivanu Gašparovičovi návrh na odvolání ministra Galka. „Odposlechy novinářů jsou zcela neslučitelné se základními principy právního státu a demokracie. Tajná služba ministerstva obrany selhala a plnou odpovědnost nese ministr,“ uvedla Radičová. Premiérka uvedla, že na ministra čekala na Úřadě vlády dvě hodiny, aby mu své rozhodnutí oznámila, ale Galko se nedostavil, ani nebral telefon.

Galko vypovídal před parlamentním výborem, odposlech novinářů přímo nepotvrdil. „Pokud se vyšetřováním prokáže, že třeba jen jeden z odposlechů byl realizován bez souhlasu soudce, vyvodím personální odpovědnost a následně odstoupím,“ uvedl ještě v úterý dopoledne Galko.

Šéf resortu obrany naznačil, že případ odposlechů může narůst do větších rozměrů. „Možná budete překvapení, jak to bude dál pokračovat,“ naznačil novinářům Galko.

Ředitel slovenské vojenské kontrarozvědky Peter Brichta odposlechy potvrdil. „Řekl, že byli odposloucháváni legálně se souhlasem soudu,“ uvedl v úterý předseda kontrolního výboru pro činnost vojenského zpravodajství a poslanec opoziční strany Smer-sociální demokracie Peter Žiga po slyšení Brichty před parlamentním výborem.

Odposlouchávané novináře deníku Pravda podezírala vojenská kontrarozvědka z trestného činu úniku informací a generálního ředitele zpravodajské televize TA3 Michala Gučíka z ekonomické trestné činnosti. Gučík tato podezření odmítl na mimořádné tiskové konferenci.

Žiga vyjádřil nespokojenost s výpovědí ministra a avizoval poslaneckou kontrolu na ministerstvu obrany. „Ministr nám v zásadě řekl, že nám nemůže nic říct,“ uvedl Žiga.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků