Hlavní obsah

Německou političku pobodal útočník kvůli své nenávisti k cizincům

Henriette Rekerovou, kandidátku na starostku Kolína nad Rýnem v sobotu, den před komunálními volbami, pobodal nožem útočník na tržišti. Podle serveru deníku Die Welt byla zraněna vážně, ale její volební tým na Twitteru ujistil, že je mimo ohrožení života. Motivem útoku 44letého muže měla být jeho nenávist k cizincům.

Německou političku pobodal útočník kvůli své nenávisti k cizincům

Útok na kandidátku, která není členkou žádné politické strany, ale patří mezi favority voleb, se odehrál na trhu v městské části Braunsfeld, kde byla 58letá Rekerová v rámci své předvolební kampaně.

Její spolupracovník Frederik Schorn agentuře DPA řekl, že zraněných bylo několik.

Henriette Rekerovou pobodal nožem útočník na tržišti.

Foto: Oliver Berg, ČTK/AP

„Paní Rekerová je mezi poškozenými,” potvrdil. Zraněn byl prý i jeden z členů jejího volebního týmu.

Přestože je Rekerová bezpartijní kandidátkou, má podporu Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové, Zelených a liberální FDP, a patří mezi favoritky voleb.

Kandidátka na starostku Kolína nad Rýnem Henriette Rekerová

Foto: Oliver Berg, ČTK/AP

Policie potvrdila, že se ráno u informačního stánku CDU muž s nožem napadl Rekerovou a další čtyři lidi. Očitý svědek události řekl Die Welt, že šlo o dlouhý nůž ve tvaru mačety.

Politička byla zasažena do krku.

Motivem činu byla nenávist k cizincům

Server Rheinische Post napsal, že pachatel zůstal po útoku klidně stát na místě a řekl: "Musel jsem to udělat. Chráním vás všechny." Zadržený podle německých médií řekl, že motivem jeho činu byla vstřícná politika kancléřky Angely Merkelové i Rekerové vůči uprchlíkům.

Zřejmé politické, xenofobní a protiimigrační motivy činu v sobotu na tiskové konferenci potvrdili i vyšetřovatelé. Kolínský policejní prezident Wolfgang Albers řekl, že se vyšetřování zaměřuje tímto směrem. Muže při útoku přemohl policista z povolání, který však byl zrovna mimo službu.

Henriette Rekerovou pobodal nožem útočník na tržišti.

Foto: Federico Gambarini, ČTK/AP

Zadrženým je mladý Němec, který podle šéfa místních kriminalistů Norberta Wagnera přiznal motivaci nenávisti vůči cizincům. Podle vlastní výpovědi je muž prý delší dobu nezaměstnaný, žije na sociálních dávkách a dříve pracoval jako malíř pokojů a lakýrník. Sousedé ho popsali jako nenápadného člověka. „Žil ve svém bytě sám,” řekl Wagner.

Zděšení politici

Čin odsoudila německá kancléřka Angela Merkelová. Uvedla, že je ohromena.  O "hlubokém šoku" hovořil také německý ministr vnitra Thomas de Maiziere, který útok označil za "otřesný a zbabělý".

Odcházející kolínský starosta Jürgen Roters řekl, že je hluboce šokován. Oznámil také, že zraněná politička bude operována. Kandidát sociální demokracie (SPD) na starostu a hlavní soupeř Rekerové Jochen Ott přerušil volební kampaň.

Šéf SPD Sigmar Gabriel na Facebooku napsal, že je tímto „zákeřným násilným činem šokován”. „Násilí nemá v politické debatě v Německu místo,” dodal.

„Myslíme na Henriette Rekerovou a další zraněné při útoku nožem,” napsal na Twitteru mluvčí německé vlády Steffen Seibert.

Šéf Zelených Cem Özdemir vyjádřil zděšení nad tím, „kolik potenciálu násilí je u některých lidí ve společnosti.”

Podobně se vyjádřil také předseda FDP Christian Lindner, který řekl, že jde o "podlý a nesmyslný čin, který je nakonec namířen proti všem, kteří se zasazují o demokracii".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků