Hlavní obsah

Na Slovensku zanikla romská osada, obyvatelé se přestěhovali do nového

Osada Letanovský mlyn, kde v katastrofálních podmínkách žilo asi tisíc Romů, po dlouhých letech zanikla. Romové se od začátku října stěhovali do nových bytů. Podmínkou přestěhování byla likvidace starých chatrčí. Většinu z nich si Romové rozebrali na topení.

Na Slovensku zanikla romská osada, obyvatelé se přestěhovali do nového

„Do nových bytů jsme investovali 3,6 miliónu eur, z toho 600 tisíc eur dala obec,“ říká starosta obce Letanovce Michal Urban. Celkově bylo postaveno 96 nových bytů. Starosta připustil, že obec se zadlužila na 30 let dopředu.

Výstavba nájemných bytů nižšího standardu mezi obcemi Spišský Štvrtok a Hrabušice byla zahájena v roce 2004. Starostové zmíněných obcí proti výstavbě protestovali. Zvítězil však názor, že osada Letanovský mlyn se musí zlikvidovat.

V osadě ležící při vstupu do Slovenského ráje, žili Romové v rozpadávajících chatrčích bez elektřiny a vody. V nových bytech jsou pro rodinu k dispozici dva pokoje, kuchyň a malá koupelna spojená se záchodem. Měsíční nájemné se pohybuje od 50 do 55 eur (1280 až 1400 Kč).

„Tříkilometrová cesta z osady k novým domům je cesta z 19. do 21. století,“ poznamenala televize Markíza.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků