Hlavní obsah
Virus spalniček (Morbilli) Foto: Profimedia.cz

Na Samoji zatkli odpůrce očkování

Na Samoji, kterou sužuje epidemie spalniček, jež si vyžádala už 63 mrtvých, byl ve čtvrtek zatčen odpůrce očkování Edwin Tamasese. Úřady ho obvinily z podněcování odporu vůči vládnímu nařízení, uvedla stanice BBC.

Virus spalniček (Morbilli) Foto: Profimedia.cz
Na Samoji zatkli odpůrce očkování

Samoa, kde žije asi 200 tisíc lidí zasáhla v říjnu epidemii spalniček, kterou se nedaří zvládnout. Stát tento týden vyhlásil stav nouze a nařídil povinné očkování proti této chorobě. Cílem je dosáhnout proočkovanosti dětí na úroveň 90 procent, což je minimální hranice pro to, aby se nešířila epidemie

Edwin Tamasese se vyjadřoval proti očkování na svém facebookovém profilu. Místo něj doporučoval neúčinné prostředky, jako je extrakt z listů papáji. Očkovací program vlády označil „za největší zločin proti vlastnímu lidu“ a lživě tvrdil, že u dětí může infekci vyléčit vitamin C.

Ministr pro komunikaci Afamasaga Rico Tupai si stěžoval: „Odpůrci očkování nás zpomalili. Měli jsme děti, které zemřely v nemocnici, kam se dostaly. Bylo to pro ně poslední útočiště a my jsme zjistili, že jejich rodiny dostaly vzkazy odpůrců očkování, což byl důvod, proč držely děti doma.“

Červená vlajka na domě v Samoji, kde nebyli očkovaní proti spalničkám.

Foto: ČTK/AP

Odpůrcům vakcín vzkázal: „Nepřispívejte k další obětem.“

Odpor k očkování se rozšířil v roce 2018, když dvě děti zemřely po očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Ukázalo se však, že sestry, které prováděly očkování, nerozmíchávaly vakcínu ve sterilní vodě, ale s látkou na uvolnění svalů. Případů ale využili odpůrci očkování.

Vláda nařídila, že rodiny, kde nejsou lidé očkovaní proti spalničkám, musí vyvěsit na svůj dům červený prapor.

Anketa
Souhlasíte s povinným očkováním proti spalničkám?
Ano
91.2 %
Ne
8.8 %
Celkem hlasovalo 525 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků