Hlavní obsah
Maltská novinářka Daphne Caruanaová Galiziová na archivním snímku. Foto: Darrin Zammit Lupi, Reuters

Na Maltě zadrželi podezřelého ze zprostředkování vraždy novinářky

Maltská policie zadržela muže, kterého považuje za zprostředkovatele vraždy novinářky Daphne Caruanaové Galiziové. S odvoláním na své zdroje o tom v úterý informovala agentura Reuters.

Maltská novinářka Daphne Caruanaová Galiziová na archivním snímku. Foto: Darrin Zammit Lupi, Reuters
Na Maltě zadrželi podezřelého ze zprostředkování vraždy novinářky

Maltská policie se domnívá, že zadržený zprostředkoval kontakt mezi objednavatelem vraždy a jejími vykonavateli, uvádí agentura. Ve styku byl údajně také s lidmi, kteří obstarali výbušné zařízení umístěné v automobilu.

Podle listu Times of Malta zadržený nabídl policii spolupráci výměnou za prezidentskou milost. Novinářka, která psala o korupci ve vládních kruzích, zahynula při výbuchu bomby ve svém voze v říjnu 2017.

Z nastražení bomby do vozu Caruanaové Galiziové je obžalována trojice mužů - bratři Alfred a George Degiorgio a Vincent Muscat. Všichni tři tvrdí, že jsou nevinní.

Podle listu Times of Malta podezřelého prostředníka policisté zadrželi již minulý čtvrtek. Muž jim přitom údajně nabídl, že bude plně spolupracovat, a prozradí dokonce zadavatele novinářčiny vraždy. Podmínkou je, aby mu prezident udělil milost. Vláda se kvůli tomu měla sejít dnes, v úterý, na mimořádném zasedání, napsaly Times of Malta.

Vláda zatím nereagovala

Maltská vláda se zatím oficiálně nevyjádřila. Premiér Joseph Muscat ale už v neděli řekl, že chce, aby celá pravda o smrti novinářky vyšla najevo, i kdyby to mělo znamenat, že bude muset jeho kabinet přijmout "těžká rozhodnutí". Předseda vlády byl jedním z politiků kritizovaných zavražděnou novinářkou.

Třiapadesátiletou Daphne Caruanaovou Galiziovou, která psala protikorupční blog, zabila nastražená bomba 16. října 2017. Její smrt vyvolala v Evropě zděšení i pochybnosti o vládě práva ve středomořském ostrovním státě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků