Hlavní obsah
Ratko Mladić na lavici obžalovaných Foto: Reuters

Mladić se neskrýval v horách, ale u Bělehradu

Bývalý velitel bosenskosrbské armády Ratko Mladić, který čelí obvinění z genocidy či válečných zločinů, se během čtrnácti let na útěku skrýval jen nedaleko Bělehradu. Pohyb válečného zločince podle srbského deníku Blic zmapovali srbští vyšetřovatelé.

Ratko Mladić na lavici obžalovaných Foto: Reuters
Mladić se neskrýval v horách, ale u Bělehradu

Mladić měl k dispozici hned několik bytů v Bělehradě a žil i v okolních vesnicích, nejen v domech, ale také v kasárnách a dalších vojenských objektech. V Srbsku se poprvé objevil na začátku roku 1997, dopaden byl ve vesnici Lazarevo 26. května 2011. Vůbec nejdále se od srbské metropole vzdálil, když cestoval do Kragujevce, který leží asi 150 kilometrů od Bělehradu.

Příslušníci speciálních jednotek dostali v roce 2007 tip, že by hledaný muž mohl být ve vesnici Moštanica nedaleko Bělehradu. Tehdy měl ale Mladić velké štěstí. Vojáci a policisté totiž prohledali všechny místní domy až na jeden. Právě v něm se bosenskosrbský generál ukrýval. Dva dny na to raději kvůli většímu bezpečí odešel ke svému bratranci do Lazareva. Právě tam byl o čtyři roky později chycen. [celá zpráva]

Mapováním pohybu obávaného velitele bosenskosrbské armády se zabýval rovněž britský deník The Guardian. Vycházel ze zpráv vyšetřovatelů, ale i z výpovědí svědků. Z nich například vyplynulo, že Mladičovi na útěku lidé pomáhali většinou proto, že ho považovali za hrdinu, anebo proto, že k tomu byli donuceni. Údajně jim byla ukázána fotografie jejich dětí s tím, že když na ně mohou mířit objektivy fotoaparátů, stejně tak na ně mohou zamířit i zbraně.

Mladić měl příznivce

Hned po skončení války v Bosně těžil Mladić z toho, že má spoustu příznivců u armády. Srbský důstojník Milan Gunj vypověděl, že mu v roce 1997 zavolali s tím, ať se okamžitě dostaví do rekreačního střediska armády ve vesnici Rajac nedaleko Bělehradu. Hned u vchodu stálo deset mužů a jedním z nich byl Mladić. "Zachvátila mě panika a měl jsem strach. Věděl jsem, že ho obvinili z určitých zločinů," popsal Gunj setkání s bosenskosrbským velitelem.

O měsíc později, jako vždy v noci, se Mladić přesunul do ještě většího rekreačního střediska - Stragari. Tam měl k dispozici bazény, sportoviště a v jednu chvíli i svého kuchaře a číšníka. A jak vypadal jeho běžný den? "Povídali jsme si, procházeli se po lese, hráli šachy, karty a stolní tenis. Pak jsme se naobědvali a zase se šli projít," uvedl srbský generál Djordje Ćurčin.

Ratko Mladić je nyní souzen Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii v Haagu. Žalobci mu připisují mimo jiné odpovědnost za masakr ve Srebrenici, při kterém jednotky pod Mladičovým velením povraždily v červenci 1995 na 8000 muslimských mužů a chlapců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků