Hlavní obsah
 

Merkelová jede dál. I přes horší výsledek jasně vyhrála německé volby. Úspěch slaví AfD

Německá křesťanskodemokratická strana CDU/CSU podle odhadů vyhrála nedělní německé parlamentní volby se ziskem 32,7-33,3 procenta. Za sebou nechala ostatní strany včetně koaličních sociálních demokratů z SPD, kteří dostali 20 až 21 procent. Třetí je Alternativa pro Německo (AfD) s 13,3 procenta, uvedl týdeník Der Spiegel. Protože SPD jde do opozice, pokusí se kancléřka sestavit vládu se Svobodnými z FDP a Zelenými.

 
Merkelová jede dál. I přes horší výsledek jasně vyhrála německé volby. Úspěch slaví AfD

Do Spolkového sněmu se dostaly ještě další tři strany. Vracejí se do něj svobodní (FDP), kteří získali 10,1 až 10,5 procenta. Zůstávají v něm Zelení s 9,3 procenta a Levice s 8,9 procenta hlasů v Bundestagu také udrží.

Účast byla vysoká, podle odhadů činila 75 až 76,5 procenta z 61,5 miliónu voličů. To je více než při minulých volbách v roce 2013, kdy činila 71,5 procenta.

Angela Merkelová obklopená kolegy z CDU po vyhlášení prvních odhadů výsledků voleb

Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters

Při přepočtu na mandáty by CDU/CSU mohla získat kolem 217 křesel, SPD pak mezi 134, AfD 88 mandátů a FDP sedmdesáti, Zelení 62 a Levice šedesát. Počet křesel v německém Spolkovém sněmu není konstantní, volební systém totiž počítá s tzv. vyrovnávacími mandáty. V posledním volebním období bylo v Bundestagu 630 křesel.

Německá kancléřka angela Merkelová (CDU) v Berlíně hlasuje v parlamentních volbách.

Foto: Markus Schreiber, ČTK/AP

Pro Merkelovou ale nebude snadné sestavit kabinet, protože SPD uvedla, že vzhledem ke špatnému volebnímu výsledku zůstane v opozici. Pokračování velké koalice tudíž nenastane a jedinou zbylou možností je koalice CDU/CSU se Svobodnými a Zelenými. Obě strany předběžně souhlasily s jednáním, ale Zelení uvedli, že jednání budou složitá.

Odhad výsledků německých voleb

Foto: David Ryneš, Novinky

Merkelová už předem vyloučila spolupráci s AfD, jejíž  volební lídr Alexander Gauland v nadšení z úspěchu už slíbil: „Budeme Merkelovou honit!“. Další představitel AfD Frank Schneider varoval. „Boj není za námi.“

CDU/CSU je sice jasným vítězem voleb, ovšem strana oproti volebním výsledkům v minulosti oslabila a získala o něco méně hlasů, než jí předpovídaly průzkumy. Oproti minulým volbám dostala o milión hlasů méně.

Příznivci německých křesťanských demokratů slaví vítězství CDU ve volbách do Bundestagu

Foto: Fabrizio Bensch, Reuters

Debakl SPD, úspěch AfD

Zato SPD utrpěla dosud nejhorší porážku v historii, dostala ještě méně hlasů, než v roce 2009, kdy měla zisk 23 procent. I tehdy neuspěla poté, co byla ve vládě velké koalice tvořené SPD a CSU/CSU.

Předseda sociální demokracie Martin Schulz uznal porážku. Podle něj SPD jasně nezvládla mobilizovat stranickou základnu. „Je to těžký a hořký den pro německou sociální demokracii. Prohráli jsme volby do Bundestagu. Neuspěli jsme v získání a rozšíření naší voličské základny,” řekl v povolebním projevu Schulz, který hodlá i nadále zůstat v čele SPD.

Zmínil, že strana dosáhla i úspěchů ohledně minimální mzdy a manželství pro homosexuály: „Jsme baštou demokracie.“

Volič německé sociální demokracie rozčarován z debaklu, který SPD pod vedením Martina Schulze utrpěla ve volbách do Spolkového sněmu.

Foto: Hannibal Hanschke, Reuters

Naopak protiimigrantsky zaměřená Alternativa pro Německo může slavit ohromný úspěch. Nejenže se dostala poprvé v historii do parlamentu, ale hned jako třetí nejsilnější strana, přičemž své další soupeře nechala daleko za sebou.

Předsedkyně AfD Frauke Petryová uvedla: „Nemožné se stalo skutečností, Německo zažilo bezprecedentní politické zemětřesení”.

Výsledek AfD ukazuje, že skupina Němců nespokojených s politikou Merkelové je větší, než německé průzkumy předpokládaly.

Místopředsedkyně AfD Beatrix von Storchová se svými kolegy slaví historický úspěch ve volbách do Spolkového sněmu.

Foto: Bernd von Jutrczenka, ČTK/AP

Šéfka CDU Angela Merkelová má velkou šanci stát se počtvrté kancléřkou a zařadit se tak po bok nejúspěšnějších poválečných politiků Konrada Adenauera a Helmuta Kohla.

Vítězství CDU předpokládaly průzkumy stejně jako druhé místo SPD. S výrazným vzestupem počítaly i u AfD, která se poprvé dostala do parlamentu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků