Hlavní obsah
Britský premiér Boris Johnson Foto: Rui Vieira, ČTK/AP

Londýn kontroly na irské hranici nikdy neobnoví, tvrdí Johnson

Britská vláda nikdy nevrátí „fyzické kontroly nebo fyzickou infrastrukturu“ na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem. V telefonátu s irským premiérem Leem Varadkarem to v úterý řekl jeho britský protějšek Boris Johnson. Ten zároveň odmítá současnou brexitovou dohodu, která zahrnuje mechanismy pro zachování volného režimu na irské hranici. Podle Varadkara se ale uspokojivá alternativa zatím neobjevila.

Britský premiér Boris Johnson Foto: Rui Vieira, ČTK/AP
Londýn kontroly na irské hranici nikdy neobnoví, tvrdí Johnson

„Premiér dal jasně najevo, že Spojené království z Evropské unie vystoupí 31. října, ať se stane cokoli. Řekl, že za jakéhokoli scénáře bude vláda neochvějně respektovat belfastskou dohodu (která ukončila dlouholetý konflikt v Severním Irsku) a nikdy na hranici neumístí fyzické kontroly ani fyzickou infrastrukturu,“ uvádí se v prohlášení Londýna o telefonátu mezi dvěma premiéry.

Budoucnost „neviditelné“ hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem je zřejmě tím nejsložitějším problémem v rámci komplikované podoby odchodu Británie z EU. Obě strany si při tvorbě dohody o rozluce daly za cíl zachovat stávající volný režim.

To by umožnilo jednak dojednané přechodné období určené pro rozhovory o budoucím partnerství a zejména pak takzvaná irská pojistka, která by začala platit v případě, že by se ve druhé fázi brexitových vyjednávání vytyčeného cíle nepodařilo dosáhnout.

Brexit bez dohody by vytvořil hranici trhu EU

Zmíněná pojistka se však ukázala jako nejkontroverznější část brexitové dohody a byla hlavním důvodem, proč dokument nebyl ratifikován britským parlamentem. Johnson má podobně jako další stoupenci výrazné odluky Británie od EU za to, že opatření omezí po vystoupení z unie ekonomickou nezávislost Británie. Johnson v rozhovoru se svým irským protějškem zopakoval, že přijatelná je pro něj pouze taková brexitová dohoda, která „pojistku zruší“.

Pokud obě strany nedosáhnou kompromisu, mohla by Británie na konci října unii opustit bez dohody. To by znamenalo, že mezi Irskem a Severním Irskem vznikne hranice jednotného trhu EU, přičemž není zcela jasné, jak by se k tomuto vývoji postavila zejména irská vláda.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků