Hlavní obsah

Kosmická sonda změří zemskou gravitaci

Až na čtvrtý pokus v úterý odstartovala evropská družice GOCE, která má z oběžné dráhy měřit gravitační pole Země a pohyby oceánů. V pondělí její let z ruského kosmodromu Pleseck na severovýchodě Ruska překazila krátce před zážehem závada na startovací věži.

Kosmická sonda změří zemskou gravitaci

Satelit Evropské vesmírné agentury (ESA), jehož jméno je zkratkou označení Výzkumník gravitačního pole a cirkulace oceánu, se o start neúspěšně pokoušel již loni v září a poté v říjnu. Tehdy byly na vině technické problémy nosné rakety Rokot, která sondu v hodnotě 350 miliónů eur (přes devět miliard korun) tentokrát úspěšně vynesla z kosmodromu ležícím asi 900 kilometrů od Moskvy.

Družice má kroužit na velmi nízké oběžné dráze asi 260 kilometrů nad povrchem Země. Kvůli tomu ESA ve spolupráci s 45 evropskými firmami vyvinula zcela nový typ satelitu ve tvaru ulomeného hrotu šípu dlouhý pět metrů a vážící 1,1 tuny. Na orbitě se bude pohybovat rychlostí téměř 29 000 kilometrů za hodinu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků