Hlavní obsah
Pracovník londýnských kanalizací Rob Smith (64) odstraňuje chuchvalec tuku z kanalizační sítě Foto: Profimedia.cz

Kanál v Londýně ucpal 15tunový chuchvalec tuku a utěrek

Zaměstnanci londýnských kanalizací odstranili patnáctitunový chuchvalec tuku o velikosti autobusu, který ucpal kanalizaci ve čtvrti Kingston. Na místě zasahovali poté, co si lidé začali stěžovat, že jim špatně odtéká voda ze záchodů.

Pracovník londýnských kanalizací Rob Smith (64) odstraňuje chuchvalec tuku z kanalizační sítě Foto: Profimedia.cz
Kanál v Londýně ucpal 15tunový chuchvalec tuku a utěrek

Kanálový profil o rozměrech 70 na 48 centimetrů měl kvůli mase tuku snížený průtok jen na pět procent normální kapacity. Postižený úsek měří 20 metrů.

Podle listu The Independent jde o největší podobný cucek, jaký byl kdy v britských kanálech nalezen. „V minulosti jsme již odklízeli velké masy tuku z podzemí centrálního Londýna, nikdy dříve jsme ale neviděli jedinou hroudu takovéto velikosti, která by ucpala kanalizaci,” prohlásil Gordon Hailwood z Thames Water.

„Pokud bychom ji neobjevili včas, splašky by mohly stříkat ze všech kanálových vpustí v Kingstonu. Byla tak velká, že poškodila stoku natolik, že opravy potrvají až šest týdnů.” Další vodohospodář uvedl pro NBC, že by mohlo dojít i k vyražení všech poklopů v Londýně.

Ucpávku tvořila masa tuku, sanitární utěrky a vlhčené ubrousky, které se na rozdíl od toaletního papíru špatně rozkládají.

Chuchvalec na místě likvidovalo osm pracovníků. Podle jednoho z nich „to smrdělo jako ten nejsmradlavější mokrej pes”.

Kanalizace vyzvaly obyvatele, aby nevylévali tuk do odpadů ani do záchodů, protože se může ve stokách shlukovat a vytvářet podobné tukové ucpávky a zátky. To samé platí i pro sanitární utěrky a vlhčené ubrousky nebo vložky. Živočišné i rostlinné tuky při nižších teplotách, které jsou v kanálech, tuhnou.

Thames Water utratí měsíčně milión liber za vyndávání věcí z kanalizační sítě dlouhé 108 000 kilometrů.

Anketa
Vyléváte tuk do výlevky a vyhazujete sanitární ubrousky do záchodu?
Ano
21.9 %
Vylévám tam tuk, ale ubrousky a utěrky do WC nevyhazuji
45.3 %
Ne
32.8 %
Celkem hlasovalo 15778 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků