Hlavní obsah
Britský premiér Boris Johnson Foto: Pool, Reuters

Johnson se kvůli brexitu možná obrátí na nejvyšší soud

Britský premiér Boris Johnson je připraven obrátit se na nejvyšší soud, aby zajistil, že Spojené království bude moci opustit na konci října Evropskou unii bez dohody o podmínkách rozluky. Píše to deník The Daily Telegraph s odvoláním na vládní zdroje. Zákon proti neřízenému brexitu přitom předsedovi vlády ukládá požádat EU o odklad, jestliže se k 19. říjnu parlament nedohodne na podobě odchodu Británie ze společenství.

Britský premiér Boris Johnson Foto: Pool, Reuters
Johnson se kvůli brexitu možná obrátí na nejvyšší soud

Johnson ale opakuje, že blok o další odklad nepožádá a že jeho země EU opustí v platném termínu 31. října děj se, co děj. Zároveň ujišťuje, že zákon proti brexitu bez dohody, který v září prosadil parlament, neporuší. Zjevný rozpor mezi tím odmítá komentovat. Vládní zdroje nicméně BBC sdělily, že vláda zná způsob, jak odsunutí brexitu zamezit a současně zákon dodržet.

Britský premiér se zatím snaží přesvědčit představitele ostatních členských zemí EU, aby podpořili nejnovější britský návrh na změnu rozvodové dohody, který se týká odstranění takzvané irské pojistky. V neděli podle mluvčího Downing Street hovořil s portugalským premiérem Antóniem Costou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Objevily se také spekulace, že Johnson požádá některý členský stát, aby další odklad vetoval. Prodloužení období pro vyjednání podmínek brexitu totiž vyžaduje souhlas lídrů všech členských zemí EU. The Daily Telegraph v pátek napsal, že Johnson v tomto směru doufá v pomoc ze strany Budapešti. Ministr pro bydlení Robert Jenrick to ale v neděli označil za „tlachy“.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků