Hlavní obsah
Odstupující ministr financí Sajid Javid Foto: Toby Melville, Reuters

Zemětřesení v Johnsonově vládě: nečekaně skončil i šéf financí Sajid Javid

Necelé dva týdny po odchodu Británie z Evropské unie premiér Boris Johnson učinil několik změn ve své vládě. Kabinet musela opustit ministryně obchodu, ministryně životního prostředí či ministr pro Severní Irsko. Nečekaně na svou funkci rezignoval také ministr financí Sajid Javid, informoval zpravodajský web BBC. Nahradil jej Rishi Sunak. Ve vedení ministerstev zahraničí a vnitra zůstávají Dominic Raab a Priti Patelová.

Odstupující ministr financí Sajid Javid Foto: Toby Melville, Reuters
Zemětřesení v Johnsonově vládě: nečekaně skončil i šéf financí Sajid Javid

Rezignace ministra financí Sajida Javida tak byla velkým překvapením.

Podle Javidova mluvčího premiér podmínil setrvání ministra ve funkci tím, že propustí všechny své poradce a nahradí je poradci z úřadu premiéra. Javid podle mluvčího odpověděl, že "by tyto podmínky nepřijal žádný ministr financí, který si sám sebe váží".

Ve funkci Javida nahradil Rishi Sunak, který dosud působil na ministerstvu financí jako náměstek. Už 11. března bude nový ministr představovat návrh rozpočtu na příští rok.

Nový britský ministr financí Rishi Sunak.

Foto: Peter Nicholls, Reuters

Očekávaná rekonstrukce

Rekonstrukce kabinetu se čekala od prosincových voleb, které vládní konzervativci přesvědčivě vyhráli. Média tehdy spekulovala, že Johnson vyčká na odchod Británie z EU a následně provede ve vládě rozsáhlé změny. V posledních dnech ale začalo být jasné, že změny na ministerstvech nebudou zdaleka tak rozsáhlé, jak se předpokládalo.

O svou funkci přišli ministr pro Severní Irsko Julian Smith, ministryně obchodu a podnikání Andrea Leadsomová a ministryně životního prostředí Theresa Villiersová. Geoffrey Cox skončil ve funkci generálního prokurátora, který je hlavním právním poradcem britské vlády. Vládu opouští na vlastní žádost také ministr financí Sajid Javid, kterého by měl nahradit Rishi Sunak.

O práci přišlo také několik náměstků včetně Esther McVeyové z ministerstva pro bytovou výstavbu, Chrise Skidmora z ministerstva školství či Nusrat Ghaniové a George Freemana z ministerstva dopravy.

Už odchodem z EU 31. ledna zaniklo ministerstvo pro brexit, které vedl Stephen Barclay. Očekává se, že by se mohl do vlády vrátit v jiné funkci.

Kdo uvolněné ministry nahradí, by měl premiér Johnson oznámit ještě během čtvrtka. Zveřejnit by měl také jméno člověka, který bude předsedat klimatické konferenci OSN. Fórum COP26 bude hostit Británie letos v listopadu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků