Hlavní obsah
Loď Alan Kurdi Foto: Darrin Zammit Lupi, Reuters

Itálie zabavila dvě lodě zachraňující migranty

Italská pobřežní stráž zabavila v uplynulých dnech dvě lodi neziskových organizací, jež ve Středozemním moři pomáhaly zachraňovat migranty plavící se z Afriky do Evropy, uvedla v ve čtvrtek agentura Reuters. Podle italských úřadů jsou důvodem pro zabavení plavidel technické nedostatky, představitelé španělské a německé organizace ale tvrdí, že jde pouze o zástupný důvod a že cílem je zablokovat záchranné operace.

Loď Alan Kurdi Foto: Darrin Zammit Lupi, Reuters
Itálie zabavila dvě lodě zachraňující migranty

Loď Alan Kurdi německé organizace Sea-Eye byla v přístavu v Palermu zabavena v úterý, ve středu pak stejně dopadla loď Aita Mari španělské humanitární organizace Salvamento Marítimo Humanitario.

Odstavení německého plavidla úřady zdůvodnily neupřesněnými nesrovnalostmi, které by podle nich mohly ohrozit bezpečnost posádky i případných cestujících.

„Zadržení naší lodě je obtěžováním, jehož cílem je postupné zastavení civilních záchranných misí na moři,” uvedl mluvčí Sea-Eye Julian Pahlke. Podle něj je zabavení s odkazem na bezpečnostní prohřešky „groteskní”, protože loď nedávno absolvovala generální prohlídku.

Německé úřady: Důvody k zadržení nejsou

Na stranu neziskové organizace se postavilo i německé ministerstvo dopravy, podle nějž italské úřady neuvedly žádné vážné porušení pravidel provozu, které by zadržení lodi ospravedlnilo. „Německé úřady jsou kvůli vyjasnění situace v těsném kontaktu s majitelem plavidla a italskými úřady,” uvedlo ministerstvo.

Při středečním zadržení španělské lodi Italové argumentovali „technickými a normativními nedostatky”, uvedla agentura DPA.

Italská vláda v dubnu oznámila, že kvůli šíření koronaviru uzavře své přístavy lodím nevládních organizací, které zachraňují migranty z člunů ve Středozemním moři zejména u libyjských břehů. Loď Alan Kurdi se pak kvůli zákazu dostala do potíží, protože neměla kde vylodit 150 zachráněných migrantů. Po dvou týdnech je nakonec směla přemístit na italský trajekt, kde poté strávili dvoutýdenní karanténu.
Migranty z lodí humanitárních organizací nyní nepřijímá ani Malta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků