Hlavní obsah
Foto: Bob Strong, Reuters

Ikea lituje zneužívání politických vězňů k výrobě nábytku v NDR

Švédský nábytkářský gigant Ikea v pátek vyjádřil "hlubokou lítost" nad skutečností, že někteří jeho dodavatelé před více než dvěma desítkami let zneužívali práci politických vězňů v bývalé Německé demokratické republice. Někdejší vězni komunistického režimu v NDR přesto kritizují způsob objasňování této temné kapitoly dějin společnosti a žádají odškodnění.

Foto: Bob Strong, Reuters
Ikea lituje zneužívání politických vězňů k výrobě nábytku v NDR

Firma uvedla, že nikdy nedala k využívání nucené práce souhlas. Nezávislá zpráva nicméně ukázala, že náležitě neprověřila, za jakých okolností její dodavatelé nábytek tehdy vyráběli.

Ikea pověřila auditorskou firmu Ernst & Young, aby prostudovala obvinění, podle nichž švédský producent nábytku před 25 až 30 lety těžil z práce vězňů v NDR, mezi nimiž byli i odpůrci režimu.

Autoři zprávy zveřejněné v pátek v Berlíně dospěli k názoru, že manažeři firmy Ikea "si možná od roku 1978, ale nejpozději od roku 1981 byli vědomi toho, že by političtí vězni mohli být v někdejší NDR využíváni k výrobě produktů Ikea". Opatření, která přijali, aby tomu zabránili, ale nebyla dostatečná.

"Hluboce litujeme, že se něco takového mohlo stát," omluvila se dnes manažerka společnosti Jeanette Skjelmoseová. "S používáním politických vězňů pro výrobu Ikea v žádném případě nesouhlasí," dodala.

Vyšetřovali sami sebe, pochybuje zástupce vězňů

"Ikea jako obviněný vedla sama vyšetřování místo toho, aby to přenechala nestranným místům. Pochybujeme proto velmi, že výsledky této studie jsou spolehlivé," ohradil se ještě před zveřejněním zprávy proti postupu švédského výrobce místopředseda svazu německých politických vězňů Roland Schulz.

Nelíbí se mu, že objasněním byla "možná i za úplatu" pověřena poradenská firma, a ne odborné historické pracoviště. Dnešní oznámení proto označil za "nevědeckou show". "Je to fraška. Ikea sice přiznala vinu, právně ani finančně nám to ale nic nepřináší," stěžoval si i další bývalý politický vězeň Jens Thiemke, který po nezdařilém útěku na Západ v roce 1968 vyráběl ve věznici kovové díly pro nábytek.

Předseda německé Unie svazů obětí komunistické diktatury (UOKG) Rainer Wagner naopak ocenil rozhodnutí společnosti nechat prověřit podezření vznesená v červnu švédskou televizí. "Někdo se tady odhodlal alespoň k prvnímu kroku," uvedl Wagner, podle něhož je Ikea "pouze špičkou ledovce". Nucenou práci vězňů v NDR podle něj od 60. do 80. let minulého století využívalo mnohem více západních firem.

Podle Wagnera je potřeba toto téma podrobně prozkoumat i za účasti všech subjektů, které z této práce profitovaly. "A na konci od nich musí přijít odškodnění," žádá i předák UOKG.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků