Hlavní obsah
Běloruský prezident Alexander Lukašenko Foto: Belta, Reuters

EU zakázala Lukašenkovi cesty do svých členských zemí

Evropská unie zakázala autoritářskému běloruskému vládci Alexandru Lukašenkovi cesty do členských států a zmrazila mu majetek, který na území EU vlastní. Spolu s Lukašenkem EU formálně přidala na sankční seznam dalších 14 běloruských činitelů, kteří se podíleli na násilném potlačování protestů či zastrašování oponentů režimu a novinářů.

Běloruský prezident Alexander Lukašenko Foto: Belta, Reuters
EU zakázala Lukašenkovi cesty do svých členských zemí

Evropský blok Lukašenka kvůli zmanipulovaným srpnovým volbám neuznává za prezidenta a snaží se jej přimět k dialogu s opozicí. Unijní země se již začátkem října shodly na potrestání čtyř desítek předních činitelů běloruských bezpečnostních úřadů a volební komise, Lukašenko však mezi nimi nebyl.

Zatímco zvláště pobaltské země a Polsko tlačily na jeho zařazení na seznam, další státy takový krok odmítaly s odůvodněním, že by zkomplikoval možný dialog.

Vládce země, v níž pravidelně demonstrují desetitisíce lidí za vypsání nového hlasování, však výzvy unie k vypsání nových voleb a propuštění zadržovaných oponentů stále odmítá. Proto se po více než dvouměsíčních debatách unijní země shodly na jeho přidání na seznam, který po aktualizaci obsahuje 59 jmen.

Kromě Lukašenka na něj přibyl například jeho syn a bezpečnostní poradce Vitar Lukašenko, personální vedoucí prezidentské kanceláře Ihar Serhejenka či šéf tajné policie Ivan Tertel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků