Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Do Chorvatska bez pasu? Země splnila kritéria pro vstup do Schengenu

Chorvatsko podle Evropské komise splnilo všechny požadavky pro vstup do schengenského prostoru bez kontrol na vnitřních hranicích, oznámil eurokomisař pro migraci a vnitro Dmitris Avramopulos. Chorvatskou příslušnost k schengenské zóně musí jednomyslně schválit členské státy, z nichž ale některé dávají najevo obavy z možného přílivu migrantů přes chorvatskou hranici.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Do Chorvatska bez pasu? Země splnila kritéria pro vstup do Schengenu

„Vyjadřuji uznání Chorvatsku za jeho úsilí a vytrvalost při plnění všech požadavků na přistoupení k schengenskému prostoru,” uvedl šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Komise dala podle Junckera doporučení pro přijetí země do Schengenu vzhledem k výraznému pokroku, který Chorvatsko učinilo v rámci kontrol vnějších hranic.

Schengen v současnosti sdružuje 22 zemí EU a Island, Norsko, Švýcarsko a Lichtenštejnsko. Obyvatelé těchto států mohou v rámci schengenského prostoru cestovat - až na výjimečné situace - bez hraničních kontrol a jejich země spolupracují v otázkách vnitra a justice.

Země je členem evropského bloku od roku 2013, o zařazení mezi schengenské státy požádalo před třemi lety. Komise v minulosti zvláště s odkazem na migrační krizi po Záhřebu požadovala důslednější plnění přístupových kritérií, především ochranu hranice s Bosnou.

„Dnes můžeme konstatovat, že všechna kritéria byla splněna. Chorvatsko musí ale i nadále pokračovat v jejich dodržování, zvláště v práci na ochraně své vnější hranice,“ řekl Avramopulos.

Slovinsko má výhrady

Chorvatsko bylo za migrační krize okolo roku 2015 pro běžence jednou z tranzitních zemí na cestě do západní Evropy a Maďarsko kvůli tomu sáhlo k uzavření společné hranice. Příchod migrantů přes členitou, zhruba tisícikilometrovou chorvatskou hranici s Bosnou vyvolává v některých unijních státech obavu i v současnosti.

Proti zahrnutí Chorvatska do prostoru bez hraničních kontrol se v minulosti vyslovilo například sousední Slovinsko. Oba státy mají navíc nevyřešené hraniční spory, a proto se očekává, že vzhledem k potřebné jednomyslnosti zemí při schvalování nebude tento poslední krok pro Záhřeb zdaleka jednoduchý.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků