Hlavní obsah
Demonstrace proti Berlusconimu v Římě Foto: Tony Gentile, Reuters

Desetitisíce lidí požadovaly v Římě demisi Berlusconiho

Desetitisíce lidí v sobotu v Římě demonstrovaly proti italskému premiérovi Silviu Berlusconimu a dožadovaly se jeho demise. Demonstrace svolaná opoziční levicovou Demokratickou stranou (PD) se konala tři dny před hlasováním o nedůvěře Berlusconiho kabinetu.

Demonstrace proti Berlusconimu v Římě Foto: Tony Gentile, Reuters
Desetitisíce lidí požadovaly v Římě demisi Berlusconiho

Demonstranty do Říma sváželo z celé země 18 zvláštních vlaků a na 1500 autobusů. Na náměstí před bazilikou svatého Jana Lateránského, kde se demonstranti obvykle shromažďují, se podle agentury AP sešlo asi 100 000 lidí.

Takové číslo by pro organizátory akce představovalo zklamání, neboť před zahájením protestu počítali až se dvěma milióny demonstrantů.

"Tato demonstrace se stane počátkem historického obratu, který povede ke konci Berlusconiho kabinetu. Demonstruje tu Itálie zítřka," prohlásil jeden z organizátorů protestu Pierluigi Bersani.

Další z organizátorů Antonio Di Pietro označil akci za "osvobození země od Berlusconiho". "Dnes v Římě demonstruje zdravá Itálie, která chce této zemi vrátit svobodu a demokracii," řekl Di Pietro.

Demonstrace se konala krátce před hlasováním o nedůvěře Berlusconiho vládě, které na úterý zorganizovala opozice. Kdyby kabinet důvěru nedostal, Itálii by zřejmě čekaly předčasné volby. Premiér nicméně vyjádřil přesvědčení, že opozice v hlasování neuspěje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků