Hlavní obsah
Andrej Babiš informoval v pondělí o seškrtání peněz na granty . Foto: Reuters

ČR dostane méně peněz z fondu obnovy EU, částka na granty klesla

Česká republika dostane z grantů ve fondu pokrizové obnovy ekonomik méně peněz, než se čekalo, protože po vypjatých třídenních diskusích poklesne celková částka v balíku grantů z původně navrhovaných 500 miliard eur (asi 13,5 bilionu korun) zřejmě na 390 miliard. Před začátkem čtvrtého dne summitu EU věnovaného fondu to v pondělí řekl český premiér Andrej Babiš. Novou částku však neupřesnil.

Andrej Babiš informoval v pondělí o seškrtání peněz na granty . Foto: Reuters
ČR dostane méně peněz z fondu obnovy EU, částka na granty klesla

„Nechápu, proč nás nechali čtyři dny jednat o nějaké částce, která je nyní úplně jiná,” řekl před pondělním jednáním novinářům Babiš.

Dodal, že chápe Nizozemsko, Rakousko a skandinávské země, které celkové snížení dotací vyjednaly. Snížení celého balíku grantů Babiš vítá, upozornil však, že je s ním však spojeno i zmenšení objemu peněz na granty pro ČR.

Původně měla ČR na grantech dostat přes osm miliard eur, na základě změny rozdělovacího klíče jí přibyly přes dvě miliardy. O kolik se po navržené úpravě částka sníží, není zatím jasné.

Spor o poměr grantů a úvěrů byl klíčovým tématem prvních tří dnů summitu, který měl původně skončit již v sobotu. Takzvané šetrné země obávající se velkého společného zadlužení bloku si vymohly ústupky, které se nelíbily zvláště jihoevropským státům, jež jsou nejzasaženější pandemií a mají z nich inkasovat nejvyšší částky.

Podle Babiše bude vyřešení sporu o granty pro úspěch summitu klíčové.

Další konfliktní téma, kterým je podmíněnost čerpání z fondu respektem k vládě práva, vrcholnou schůzku neblokuje, podotkl český premiér. Lídři Maďarska a Polska však zatím nenaznačili, že by byli ochotni ustoupit od svého požadavku vyškrtnout tuto podmínku z návrhu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků