Hlavní obsah
Neznámý útočník napadl a pobodal britského konzervativního poslance Davida Amesse Foto: koláž s Profimedia.cz a Britský parlament

Britské úřady zveřejnily jméno údajného vraha poslance

Britské úřady zveřejnily jméno muže vyšetřovaného v souvislosti s páteční vraždou poslance Davida Amesse. Je to Brit somálského původu Ali Harbi Ali, informovala stanice BBC.

Neznámý útočník napadl a pobodal britského konzervativního poslance Davida Amesse Foto: koláž s Profimedia.cz a Britský parlament
Britské úřady zveřejnily jméno údajného vraha poslance

Policie má na jeho výslech čas do pátku. Muž je nyní zadržován na londýnské policejní stanici. Zatčen byl na základě zákona o terorismu.

Sir David Amess byl poslancem za Konzervativní stranu od roku 1983 a v pátek ho útočník zasáhl několikrát nožem, když byl na setkání s voliči v metodistickém kostele v Leigh-on-Sea v Essexu.

O Aliho možné radikalizaci podle BBC policie věděla a byl zařazen do preventivního programu, v němž ale dlouho nepobyl. Zapojení do programu je dobrovolné a není formou trestu.

Ali byl původně označen za podezřelého z vraždy a zadržen byl v Essexu. Později byl zatčen znovu na základě zákona o terorismu a převezen do Londýna. V sobotu soud prodloužil jeho vazbu do 22. října.

V sobotu se také konalo posmrtné ohledání těla zavražděného poslance a policie prohledala tři londýnské adresy. Nůž použitý při útoku byl nalezen na místě činu. Večer se také v Leigh-on-Sea konala vigilie za mrtvého.

Amess je druhý zavražděný člen parlamentu v posledních letech. Roku 2016 byla zabita labouristická poslankyně Jo Coxová.

Amessův případ rozpoutal debatu o bezpečnosti zákonodárců. Ministryně vnitra Priti Patelová řekla, že byla přijata opatření na jejich ochranu, ale že budou dále pracovat. „Pokračujeme, žijeme v otevřené společnosti, v demokracii. Nenecháme se nikým ani žádným činem odradit od toho, abychom sloužili naší volené demokracii," řekla Patelová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků