Hlavní obsah
Zakladatel WikiLeaks Julian Assange Foto: Paul Hackett , Reuters

Assange se v domácím vězení nenudí, vysílal talk-show s šéfem Hizballáhu

Zakladatel kontroverzního serveru WikiLeaks Julian Assange se v úterý na ruském televizním kanálu Russia Today (RT) poprvé představil v roli moderátora, když divákům zprostředkoval videorozhovor s vůdcem Hizballáhu šajchem Hasanem Nasralláhem. Šéf strany libanonských šiitů byl první ze série 12 ohlášených osobností, s nimiž chce Assange v ruské televizi hovořit.

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange Foto: Paul Hackett , Reuters
Assange se v domácím vězení nenudí, vysílal talk-show s šéfem Hizballáhu

Beseda byla věnována výbušné situaci v Sýrii, kde už přes rok trvá krvavé povstání proti režimu prezidenta Bašára Asada. Nasralláh v rozhovoru prohlásil, že Hizballáh kontaktoval syrskou opozici, aby ji přiměl k dialogu s prezidentem, narazil ale na nepochopení. Hizballáh údajně za Asadem stojí z vděčnosti za podporu, kterou šíitskému hnutí Sýrie poskytoval "bez ohledu na nátlak Izraele a Spojených států".

Hizballáh podle Nasralláha podporoval povstání v Tunisu, Egyptě i Libyi, ale v případě Sýrie vyzýval opozici k dialogu s režimem. "Povzbuzovali jsme je, aby s Damaškem zahájili jednání, ale oni odmítli," řekl Assangeovi šiitský vůdce. "Na jedné straně je vláda ochotná k reformám, na druhé je opozice nepřející dialogu. To je problém," konstatoval a dodal, že pokračující boje nahrávají zájmům USA a Izraele.

Nasralláh vystoupil poprvé po šesti letech

Beseda, která byla údajně prvním Nasralláhovým veřejným vystoupením po šesti letech, se uskutečnila prostřednictvím videokonference a přes tlumočníka. Assange rozhovor natočil na blíže neurčeném místě na anglickém venkově, kde je už přes rok v domácím vězení. Čeká na rozhodnutí britských soudů o vydání do Švédska, kde je obviněn ze znásilnění.

Assange obvinění odmítá a tvrdí, že je politicky motivováno kvůli aktivitě serveru WikiLeaks, který zveřejnil důvěrné americké diplomatické depeše.

Skutečnost, že si Assange ke svým besedám zvolil stanici RT, která je považována za hlásnou troubu kremelské propagandy, vyvolala kritiku i mezi Assangeovými stoupenci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků