Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: ČTK/AP

Asociační dohoda EU–Ukrajina prošla v nizozemském parlamentu

Dolní komora nizozemského parlamentu v noci na dnešek schválila kompromisní verzi asociační dohody Evropské unie s Ukrajinou. Nizozemci dohodu odmítli v loňském referendu, které nebylo právně závazné. Vláda pak žádala od EU záruky a v lednu předložila návrh zákona k ratifikaci dohody parlamentu.

Ilustrační foto Foto: ČTK/AP
Asociační dohoda EU–Ukrajina prošla v nizozemském parlamentu

Pro text v noci hlasovalo 89 poslanců, proti bylo 55 jejich kolegů. Šlo o poslední parlamentní jednání před volbami, které jsou vypsány na 15. březen.

Nizozemsko je jedinou členskou zemí EU, která dohodu o přidružení Ukrajiny k EU neratifikovala. Žádalo záruky, že ratifikace nebude formální krok na cestě ke členství Ukrajiny v EU a že Unii nezavazuje k vojenské pomoci Kyjevu.

V referendu, jež se konalo loni v dubnu na popud euroskeptických kruhů, se proti asociační dohodě vyjádřilo 61 procent Nizozemců, avšak při účasti, která jenom těsně přesáhla práh potřebný k uznání platnosti hlasování.

Ještě musí hlasovat Senát

Po Poslanecké sněmovně musí o dohodě hlasovat ještě Senát, kde současná vláda nemá většinu. Tato volba se ale podle nizozemských sdělovacích prostředků před volbami nestihne.

Text asociační dohody výslovně zaručuje, že dohoda „není odrazovým můstkem pro přijetí do EU, a to ani v budoucnu, neposkytuje přístup na pracovní trh a neznamená spolupráci obrannou ani finanční“.

Související témata

Kyjev

Foto: Profimedia.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků