Předloha musí ještě projít parlamentem, neočekává se ale žádná komplikace vzhledem k tomu, že v něm má většin Liga a Hnutí pěti hvězd, připomíná Süddeutsche Zeitung.

Verze odsouhlasená vládou umožňuje také policejní vyšetřování převaděčských sítí a odposlechů těch, kteří jsou podezřelí z obchodování s lidmi. Pokutu musí v budoucnu zaplatit kapitán, provozovatel lodě a majitel lodi. Ministr vnitra Matteo Salvini tvrdil, že norma je „krokem vpřed pro zajištění bezpečnosti země“.

Italský ministr vnitra Matteo Salvini

Italský ministr vnitra Matteo Salvini

FOTO: Tony Gentile, Reuters

Původní návrh zákona se ale setkal s kritikou nejen u koaličního partnera - Hnutí pěti hvězd, ale také prezidenta Sergio Mattarelly či Organizace spojených národů. Ta požadovala, aby byl návrh předlohy stažen, protože podporuje „xenofobní protiimigrační klima“ a kriminalizuje organizace, jež běžencům pomáhají. Zákon podle právních expertů měl porušovat lidská práva.

Ostrou kritiku vyvolalo ustanovení, že by se postih měl výslovně týkat lodí přivážejících uprchlíky do italských přístavů. Schválená verze se o záchranářských lodích nezmiňuje.

Salvini od nástupu nového kabinetu před rokem zavřel přístavy humanitárním lodím a nejednou blokoval i lodě italského vojenského námořnictva s migranty na palubě.