„Lidé na vlastní oči vidí tajemství dalších kruhů Danteho pekla,” komentovala to televize TVN24.

Odhalení, která film přinesl, mohou vážně poškodit šance vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu. Tato neokonzervativní strana, která má nadstandardní vztahy s katolickou církví a dosud byla k tématu pedofilních kněží lhostejná, dlouhodobě vedla v průzkumech nad Evropskou koalicí seskupení opozičních stran vedených Občanskou platformou (PO) o deset i více procentních bodů.

Podle v pátek zveřejněných průzkumů agentury IBSP už je podpora Evropské koalice 43,6 procenta a PiS klesla na 32,9 procenta. Podobné výsledky zaznamenaly i další průzkumy veřejného mínění.

„Dvouhodinový dokument o tom, jak v minulosti nezletilí, dnes už dospělí lidé konfrontují kněze se zneužíváním, které zažili jako děti, otřásl veřejným míněním,” napsal server Natemat.pl.

Feudální charakter církve

Na klesající podporu PiS má zřejmý vliv i kritika toho, že strana Jaroslawa Kaczynského dlouhodobě odmítá vytvoření nezávislé vyšetřovací komise, která by objasnila případy zneužívání kněžími.

„Kdo zvedá ruku proti katolické církvi, útočí na Polsko, a to nedovolíme,” prohlásil nedávno šéf PiS.

Polská opozice i některá média připomínají, že polská katolická církev má v zemi dnes už nevídaný feudální charakter. „Spojení oltáře s trůnem je pro současnou vládní moc v Polsku kompromitující jako nikdy předtím. V posledních dnech se to ukazuje v plné nahotě, což je v polské politice bezprecedentní,” komentovala dění Gazeta Wyborcza.

Opozice připomíná, že církev kněze-pedofily dlouhodobě brání tak, že je překládá z místa na místo, aby zabránila jejich odhalení a také zpochybňuje pravdomluvnost obětí.