Motiv pondělního incidentu zatím není jasný. Policisté považují terorismus zatím za jeden z možných motivů, druhým by mohl být zločin z vášně. Podle očitých svědků totiž pachatel mířil na ženu, kterou podle všeho znal, a na lidi, kteří se jí snažili pomoci.

Lidé se schovávali za auta, bylo to jako ve westernu, popisují svědci střelbu v Utrechtu

Střelba má tři oběti a pět zraněných, z nichž tři jsou v kritickém stavu.

Vloupání, násilí, krádeže. Turek podezřelý ze střelby v Utrechtu je policii dobře znám

Incident vypadal podle svědků jako v americkém westernu. Střelec se nejprve v tramvaji zaměřil na jednu ženu a potom na skupinu lidí, kteří se jí snažili pomoci. „Vypadalo to, jako když chce znovu útočit, nebo spíše útočit na ty, kteří jí pomáhali,“ popsal Daan Molenaar situaci. Mezitím se podle jeho slov lidé snažili najít úkryt za zaparkovanými automobily. „Vypadalo to jako v americkém westernovém filmu,“ dodal.

Video

Expirované video

Záznam: Záběry z místa činu v Utrechtu. Zdroj. AP

Tanis je policistům dobře znám, na kontě má nejrůznější trestné činy. V roce 2012 se vloupal do nákladního auta, v prosinci 2013 byl usvědčen z pokusu o vraždu, měl střílet v jednom bytovém domě. V květnu 2014 měl mít na svědomí krádeže v Utrechtu.

Nevycházejte, vyzvala policie po střelbě v Utrechtu. Pátrá po Turkovi

V říjnu 2014 měl napadat policisty a plivat na ně. V listopadu 2014 se dostal do křížku se zákonem kvůli jízdě v opilosti. V říjnu 2015 zdemoloval policejní celu a je také stíhán za znásilnění, kterého se měl dopustit v roce 2017.