Do prodeje se suvenýrová bankovka dostane 8. května v Den vítězství nad fašismem a zájemci si ji mohou pořídit za dvě eura (50 korun) ve speciálním bankomatu umístěném v prostorech Muzea SNP v Banské Bystrici. Bankovka není jen suvenýrem pro turisty, ale také sběratelským kouskem.

Bankovka je označena nulou, aby bylo jasné, že není platidlem. Je však vyrobena ze stoprocentního bavlněného papíru, který se používá i při výrobě pravých eurobankovek. „Obsahuje také ochranné prvky, jako je vodoznak, hologram, UV ochranné prvky, dotykovou zónu pro nevidomé stejně, jako u pravých eurobankovek,“ řekl Klajban.

Koncept vydávání euro suvenýrových bankovek pochází z Francie. V roce 2015 ho vytvořil Richard Faille ve spolupráci s francouzskou Národní bankou a Evropskou centrální bankou. Pak se rozšířil do Německa, Rakouska, Španělska, Portugalska a dalších zemí. Hlavní myšlenkou je podpora cestovního ruchu a propagace nejvýznamnějších evropských kulturních a historických památek při pomoci zachování Evropského kulturního dědictví.