„Odhady některých tajných služeb hovoří o tom, že je v současné době v Evropě několik desítek lidí řízených Islámským státem, kteří jsou schopni spáchat teroristické útoky,“ varoval už na začátku prosince ve své zprávě Europol. A šéf britské kontrarozvědky to nyní potvrzuje.

„Kritická situace v Sýrii se nadále zhoršuje a já nemohu s jistotou říci, co přinese příští rok. Ale vím následující: Bezprecedentní riziko pramenící z této země nebude zažehnáno, dokud se nepovede ukončit tamní občanskou válku,“ řekl Younger ve čtvrtek novinářům ve svém prvním vystoupení od roku 2014, kdy se ujal funkce.

Obavy ze zradikalizovaných Američanů

Už začátkem listopadu americké ministerstvo zahraničí varovalo občany USA, aby o adventu kvůli vysokému riziku teroru necestovali do Evropy. [celá zpráva]

Ve středu pak přišel s varováním před útoky na území USA výbor pro vnitřní bezpečnost americké Sněmovny reprezentantů.

Ten ale nespatřuje největší riziko v džihádistech vycvičených na územích okupovaných Islámským státem v SýriiIráku, nýbrž v Američanech, kteří se zradikalizovali ve Spojených státech. Alespoň podle předsedy výboru Michala McCaula, na něhož odkazuje server Daily Mail.