Práci jí usnadnil Jordanův kolega z války, který policii v pátek zavolal a řekl, že bývalý starosta města Hove je v pořádku ve Francii.

Veterán královského námořnictva si vzal vojenské medaile a připojil se ke kolegům, které na oslavu do Francie vezl autobus. Podle prvních zpráv mu vedení pečovatelského domu zakázalo na oslavu Dne D odjet, ředitelství to ale podle stanice BBC později popřelo.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Tisíce lidí přihlížely rekonstrukci vylodění na pláži u vesnice Arromanches

Zdroj: Reuters

"Ve skutečnosti se pro něj personál snažil získat místo v organizovaném zájezdu s Britskou královskou legií, ale protože o to požádal na poslední chvíli, už to nešlo," vysvětlil ředitel zdravotní služby spravující pečovatelský dům Peter Curtis.

"Pan Jordan je plně soběstačný, může chodit, kam chce, což také většinou dělá. Nikdo mu na oslavy jet nezakázal," řekl. Personál muže nahlásil jako pohřešovaného policii, protože se Jordan nevrátil z pravidelné procházky do města a neřekl nikomu, ani kam jde. Oblékl se do pláště do deště a pod něj si vzal sako s připíchnutými medailemi.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Britská dobová letadla přelétají nad pobřežím Normandie

Zdroj: Reuters

Jordan žil v Hove po celý život a jeho starostou byl v 90. letech. V pečovatelském domě žije od ledna. Po návratu z války se prý oženil se svou milovanou Irenou.

Na oslavu přijelo několik set veteránů. Většina jich jsou devadesátníci, s účastí na dalším kulatém výročí vylodění už nepočítají.