Umožnit to má nový zákon o zpravodajských službách. Ten počítá s tím, že by firmy musely poskytnout tzv. klíče potřebné k rozšifrování dat. „Tento návrh je vážným zásahem do volného pohybu zboží, ale i do práva na soukromí,“ upozornil odborník na evropské právo Viliam Karas. Toto ustanovení by se mohlo dostat do rozporu s pravidly Evropské unie, které garantují volný pohyb zboží v unii.

Tajná služba navrhuje, aby výrobce nebo distributor „zboží, které umožňuje utajování přenosu nebo uchovávání informací nebo jiných údajů včetně kódování, šifrování a komprese“ musel poskytnout policii a SIS srozumitelný návod, aby mohla údaje dešifrovat.

Mluvčí tajné služby Branislav Zvara potvrdil, že návrh předali ministerstvu vnitra, které ho může předložit v parlamentu.

Odborníci na informační technologie a právo se shodují, že taková povinnost je technicky nesplnitelná, neústavní a stát její plnění nedokáže vymáhat. „Šifrování totiž přirozeně používá množství běžných aplikací, a to bez toho, aby o tom použivatelé věděli,“ upozornil bezpečnostní specialista Pavol Lupták.