Dnes se pětadvacetiletý Pavlo Lapšyn přiznal, že pět dní po příchodu do Velké Británie koncem dubna zabil třemi bodnými ranami do zad dvaaosmdesátiletého Mohammada Saleema, který se vracel z mešity. Přihlásil se také k pumovým útokům, které spáchal loni v červnu a červenci u mešit v severoanglických městech Walsall, Tipton a Wolverhampton. Exploze nikomu neublížily.

Policisté během jednání soudu uvedli, že Lapšyn byl veden rasovou nenávistí, že jednal sám a že je mimořádně nebezpečný. "Jeho motivací bylo, že bílí lidé jsou lepší než všichni ostatní," řekl policista Marcus Beale. Lapšyn také policistům řekl že chtěl zvýšit rasové napětí v oblasti, kde bydlel a kde je velká muslimská komunita.

Nenávist nemá místo v naší společnosti

Při vynášení rozsudku soudce Nigel Sweeney řekl, že Lapšynovy "názory, nenávist a motivace nemají naprosto žádné místo v naší multikulturní a multináboženské společnosti". Soudce uvedl, že Lapšyn bude moci požádat o propuštění nejdříve za 40 let.

Lapšyn byl v Británii na roční pracovní vízum. Pracoval v Birminghamu v jedné místní softwarové firmě.

Útoků na britské muslimy a islámské instituce přibylo po vraždě britského vojáka Leea Rigbyho letos v květnu v Londýně. Hodinu po Rigbyho pohřbu Lapšyn odpálil nálož u mešity ve Walsallu. Nikomu se nic nestalo jen proto, že pravidelné modlitby byly toho dne o hodinu posunuty.