Hlavní obsah
Foto: Lenka Vozková

Za ricin už britská policie zatkla 13 lidí

Počet lidí zatčených v Británii v souvislosti s výrobou ricinu vzrost v neděli na třináct. V jihoanglickém Bournemouthu byla zatčena další skupina, která má údajně podíl na připravovaných teroristických akcích. Jedna ze zatčených je žena. Policie to oznámila v pondělí, kdy měli být předvedeni před soud čtyři muži zatčení před týdnem v Londýně.

Foto: Lenka Vozková
Za ricin už britská policie zatkla 13 lidí

Policie o víkendu prohledala v Bournemouthu dva objekty, nicméně žádné chemikálie nebyly nalezeny. Vyšetřování se zaměřuje hlavně na to, zda mají zadržení spojení s al-Kajdou nebo s jinou teroristickou organizací. Podle britských Timesů takové spojení už nalezeno bylo.

Scotland Yard spolupracuje s MI5

Scotland Yard spolupracující na případu s kontrašpionážní MI5 dosud zadržel celkem 13 osob. Jednu ženu propustil krátce po zadržení. O víkendu obvinila policie z přípravy chemické zbraně a teroristických akcí čtyři muže. Dalšího muže obvinila z výroby falzifikátů, šestý byl obviněn z držení drog a sedmý byl předán imigrační službě kvůli porušení přistěhovaleckých předpisů.

Ricin se hodí pro vraždy a výzkum

Vyšetřování začalo předminulý víkend, kdy policie odhalila výrobnu jedovatého ricinu. Zajištěny však byly jen stopy látky na nástrojích, takže nikdo neví, kolik ricinu zde bylo vyrobeno. Pro jeho výrobu však neexistuje jiný důvod než příprava na vraždu nebo vědecký výzkum.

Britští odborníci většinou soudí, že ricin není příliš vhodný jako zbraň hromadného ničení, ale spíše pro cílené vraždy či atentáty, jejichž záměrem by mohlo být rozsévá strach - jak k tomu došlo loni v USA při útocích antraxem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků