Hlavní obsah
Karlštejnské vinobraní - Cirkus LeGrando Foto: Management hradu Karlštejn

Z Asie se ozvali další Češi, nezvěstných je 33 lidí

O dvanáct jmen se v neděli zúžil sobotní seznam čítající 45 českých občanů, kteří se po zemětřesení v jihovýchodní Asii stále neozvali svým blízkým ani českým úřadům. Pohřešováno tak zůstává 33 Čechů. Potvrdilo to ministerstvo zahraničí. Armádní letecký speciál v neděli dopravil do republiky tělo zatím jediné české oběti katastrofy.

Karlštejnské vinobraní - Cirkus LeGrando Foto: Management hradu Karlštejn
Z Asie se ozvali další Češi, nezvěstných je 33 lidí

Čtyřiadvacetiletá žena zahynula v Thajsku. Z letadla vystoupilo také sedm českých a šest zahraničních turistů - tři Američané, dva Němci a jeden Fin. Všichni jsou v pořádku.

Do vlasti by se měla zřejmě již brzy také vrátit trojice vážně zraněných Češek, které zůstaly po katastrofě v jihovýchodní Asii hospitalizovány v Thajsku. "Během následujících dnů by měly být převezeny do České republiky," řekl velvyslanec v Thajsku Jiří Šitler s tím, že zdravotní stav zraněných již podle lékařů jejich leteckou přepravu umožní.

V péči thajských lékařů se z těžkých zranění zotavuje modelka Petra Němcová, devítiletá dívka a další žena. Počet hospitalizovaných v postižených oblastech zůstává na třech, informoval náměstek ministra zahraničí Pavel Svoboda. Jedna žena a dítě jsou v nemocnici v Bangkoku, druhá z žen leží mimo Bangkok, doplnil bez upřesnění Šitler.

Obavy o život šesti lidí

Nadále přitom panují vážné obavy o životy pěti Čechů v Thajsku a na Srí Lance. Ministerstvo zahraničí se s nezvěstnými pokouší navázat kontakt i pomocí sms zpráv, kterými je vyzývá, aby se telefonicky ozvali, pokud jsou v nouzi. Od jejich příbuzných se snaží získat další informace, které by v příslušných destinacích pomohly při identifikaci pohřešovaných.

Vizuální identifikace zemřelých již přestává být možná. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) propukly už v táborech evakuovaných osob na Srí Lance a v Indii první nakažlivé nemoci, a to průjmová onemocnění. Náměstek ministra zahraničí Pavel Svoboda novinářům  řekl, že jeho úřad tuto informaci zatím nemá potvrzenou. Karanténu pro navrátilce české úřady neplánují.

CIZINCI V OBLASTI KATASTROFY

Země - mrtví - pohřešovaní (údaje k 2.1. 13:38 hod.)
-------------------------------------
Německo 60 1000
Švédsko 59 3559
Británie 35
Francie 22 99
Norsko 21 462
Japonsko 20
Itálie 18 660
Švýcarsko 16 85
USA 15
Austrálie 12 107
Singapur 9 13
Dánsko 7 387
Belgie 5 215
Rakousko 5 490
Kanada 5 150
Nizozemsko 5 30
Filipíny 5
Finsko 5 186
Jihoafrická republika 4 16
Jižní Korea 4 10
Izrael 4 7
Nový Zéland 2 302
Brazílie 2
Tchaj-wan 2
Rusko 2
Turecko 1 53
Česko 1 39
Polsko 1 43
Mexiko 1 15
Čína 1 7
Kolumbie 1
Maďarsko 20
Irsko 20
Španělsko 11
Island 11
Lucembursko 11
Chorvatsko 9
Řecko 9
Portugalsko 8
Malta 1
-----------------------------------
Celkem: 350 8036

Zdroj: AP

Situací v jihovýchodní Asii se má v úterý na mimořádném zasedání zabývat vláda. Jednat má například o dalších krocích Česka při pomoci postiženým oblastem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků