Hlavní obsah
Odběr vzorků pro test na covid-19. Ilustrační foto Foto: Gonzalo Fuentes, Reuters

Ve Walesu omylem zveřejnili osobní údaje všech pacientů s koronavirem

Osobní data všech obyvatel Walesu, kteří měli od konce února do konce srpna pozitivní test na koronavirus, se omylem objevila na veřejně dostupné webové stránce. Šlo o informace týkající se 18 105 obyvatel Walesu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na velšský státní zdravotnický systém.

Odběr vzorků pro test na covid-19. Ilustrační foto Foto: Gonzalo Fuentes, Reuters
Ve Walesu omylem zveřejnili osobní údaje všech pacientů s koronavirem

Únik dat způsobila lidská chyba, přiznal zdravotnický úřad. Osobní data se 30. srpna objevila na veřejně dostupné webové stránce velšského zdravotnického systému a dvacet hodin byla online. Za tu dobu měla stránka 56 zhlédnutí.

Velšský státní zdravotnický systém uvedl, že u většiny - konkrétně u 16.179 lidí - byly zveřejněny iniciály, data narození, geografické údaje a pohlaví. Podle úřadu je tudíž riziko identifikace jednotlivých lidí nízké.

Ovšem u 1926 obyvatel pečovatelských domovů a sociálního bydlení unikly také jejich adresy, čímž se riziko identifikace zvyšuje.

Velice litujeme

"V tuto chvíli není důkaz o tom, že by data byla zneužita. Nicméně uznáváme, že to vyvolá obavy a strach. Velice litujeme, že se nám tentokrát nepodařilo ochránit důvěrné informace velšských obyvatel," uvedl velšský státní zdravotnický systém v prohlášení. Úřad dodal, že podnikl kroky, aby se v budoucnu podobný incident neopakoval a že se případem bude zabývat externí vyšetřování.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků