Hlavní obsah
Hořící auto na předměstí Paříže Foto: Aurelien Morissard, ČTK/AP

Ve Francii vypukly protesty proti brutalitě policie, hořela auta i kontejnery

Dav demonstrantů v sobotu opět napadl na předměstí Paříže policii a podpálil několik aut a kontejnerů na odpadky v ovzduší neutuchajícího napětí kolem pouličních protestů reagujících na policejní brutalitu. Informovala o tom agentura Reuters.

Hořící auto na předměstí Paříže Foto: Aurelien Morissard, ČTK/AP
Ve Francii vypukly protesty proti brutalitě policie, hořela auta i kontejnery

Podle pařížské policejní prefektury se na předměstí Bobigny shromáždilo asi 2000 lidí, aby podpořilo mladíka, který se údajně stal obětí policejního násilí. Během akce zaútočila část davu na příslušníky pořádkových sil kameny.

„Několik vozidel bylo podpáleno a policisté museli zasáhnout k záchraně malého dítěte uvězněného v hořícím vozidle,” uvedla v prohlášení prefektura. Nepokoje trvají již několikátý den v reakci na napadení místního mladíka policií minulý týden v rámci razie proti překupníkům drog. I v obci Aulnay-sous-Bois zastavovali policisté mladíky, aby zjišťovali jejich totožnost. Zadrželi přitom 22letého muže, který jim vzdoroval. Nejprve ho údajně brutálně zbili, jeden z nich mu pak vrazil obušek do konečníku, čímž mu způsobil vážné zranění, kvůli kterému byl hospitalizován.

Demonstrace na předměstí Paříže

Foto: Aurelien Morissard, ČTK/AP

Úřady již postavily mimo službu čtyři zasahující policisty a 27letého muže, který zadrženému ublížil obuškem, již policie vyšetřuje pro podezření ze znásilnění. Zraněného mladíka, který mezitím vyzval k zastavení násilí s tím, že spravedlnosti bude učiněno zadost, navštívil v nemocnici prezident François Hollande.

Nejde zdaleka o první nepokoje ve Francii reagující na policejní zvůli v sociálně vyloučených lokalitách. Podobně se situace vyvíjela opět na severním předměstí Paříže například loni v létě, kdy zemřel při zatýkání mladý černoch. Několik dní trvaly násilnosti, při nichž byly zadrženy desítky lidí a desítky aut shořely.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků