Hlavní obsah
Zřícený most v Janově (archivní snímek) Foto: Stefano Rellandini, Reuters

V Janově začali necelý rok po zhroucení dálničního mostu stavět nový

V Janově v úterý, po více než deseti měsících od zřícení části Morandiho mostu, začaly betonářské práce na základech prvního pilíře nového mostu. Informoval o tom místní tisk. Most se částečně zřítil loni 14. srpna a o život tehdy přišlo 43 lidí. Dosud se odstraňovaly zbytky konstrukce z 60. let. Na páteční ráno (09:00 SELČ) je naplánován odstřel dvou pilířů starého mostu.

Zřícený most v Janově (archivní snímek) Foto: Stefano Rellandini, Reuters
V Janově začali necelý rok po zhroucení dálničního mostu stavět nový

„Veškerá práce, která byla vykonána v uplynulých měsících, se dnes konečně zhmotňuje,” řekl v úterý při symbolickém aktu guvernér regionu Ligurie Giovanni Toti.

Budování nového mostu vede místní rodák, architekt Renzo Piano, který se těší mezinárodnímu renomé. Podle listu La Stampa by se nový most měl podobat lodi. Konstrukce z oceli má být v noci osvícena pomocí elektřiny ze solárních panelů. Piano pro své rodné město silniční stavbu navrhl zdarma.

Změnit se má také prostor pod mostem. Plánuje se vznik zcela nové čtvrti. Srpnový pád konstrukce poničil i některé stávající budovy, do kterých se již jejich obyvatelé nemohli vrátit. Bez stálé střechy nad hlavou jich zůstalo zhruba 600.

Státní zastupitelství v souvislosti s neštěstím vyšetřuje 20 lidí a někdejšího provozovatele mostu, společnost Autostrade per l'Italia. Ministr dopravy Danilo Toninelli v úterý řekl, že nový most bude slavnostně otevřen na jaře 2020.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků