Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump Foto: Joshua Roberts, Reuters

USA zmrazily 125 milionů dolarů na pomoc palestinským uprchlíkům

Spojené státy zmrazily 125 milionů dolarů (2,65 miliardy korun) určených pro organizaci OSN poskytující pomoc palestinským uprchlíkům. Informovala o tom v pátek agentura Axios. Zastavením finanční podpory Palestině tento týden pohrozil americký prezident Donald Trump. Ministerstvo zahraničí však tuto zprávu následně dementovalo.

Americký prezident Donald Trump Foto: Joshua Roberts, Reuters
USA zmrazily 125 milionů dolarů na pomoc palestinským uprchlíkům

Peníze, které Washington zmrazil, byly určeny Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA). Jde o třetinu ročního daru Spojených států této organizaci. Mluvčí UNRWA Chris Gunnes řekl, že „americká vláda žádným způsobem neinformovala jeho úřad o oficiálním rozhodnutí”.

Částka měla být převedena k 1. lednu, ale USA peníze zmrazily do doby, než dokončí své přezkoumání poskytované pomoci palestinské samosprávě, uvedla agentura Axios s odvoláním na tři nejmenované západní diplomaty.

Nejmenovaný činitel ministerstva zahraničí citovaný agenturou Reuters k této věci řekl: „Zpráva (agentury Axios) je velmi zavádějící. To, že čekali (UNRWA) peníze prvního (ledna) a nedostali je k tomuto datu, ještě neznamená, že byly zmrazeny nebo převod zrušen. Probíhají debaty a my máme na konečné rozhodnutí čas do poloviny ledna.”

Trump v úterý na Twitteru pohrozil zastavením finanční pomoci Palestincům, které obvinil z nedostatku ochoty k mírovým rozhovorům s Izraelem.

Spojené státy jsou největším dárcem UNRWA. Jenom v roce 2016 úřadu přislíbily téměř 370 milionů dolarů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků