Hlavní obsah

SR chce vést s Vídní kvůli atomu diplomatickou válku

Předseda opoziční strany Smer Robert Fico podpořil myšlenku dostavby jaderné elektrárny v Mochovcích i za cenu konfliktu se sousedním Rakouskem, tradičním odpůrcem jaderných elektráren. "Naší povinností je vést diplomatickou válku s Rakouskem tak, jak to úspěšně udělali Češi," řekl.

SR chce vést s Vídní kvůli atomu diplomatickou válku

Opoziční lídr otevřeně podpořil ČEZ ve snaze o privatizaci Slovenských elektráren. "Dokázal bych si představit společný projekt české energetické společnosti ČEZ a Slovenských elektráren nakloněný jaderné energetice," dodal.

Podle dostupných informací ze zájemců o privatizaci Slovenských elektráren uvažuje o dostavbě Mochovců pouze ČEZ a ruská společnost RAO UES.

Tibor Mikuš, bývalý ředitel Slovenských elektráren a současný poslanec za opoziční Hnutí za demokratické Slovensko, říká, že třetí a čtvrtý blok elektrárny v Mochovcích měl být podle původních plánů dostavěn už letos.

"Pokud chce Rakousko zpochybňovat projekt, který odpovídá mezinárodním požadavkům bezpečnosti, tak je proti energetické bezpečnosti celé Evropy," uvedl Mikuš.

Veřejnost souseda pobouřena

Ministr hospodářství SR Pavol Rusko na pondělní tiskové konferenci opětovně potvrdil, že při privatizaci Slovenských elektráren Slovensko upřednostní toho zájemce, který se zaváže k dostavbě dvou bloků jaderné elektrárny v Mochovcích.

"Nemůžeme si dovolit nedostavět Mochovce. Dnes elektrickou energii vyvážíme a nestaneme se dovozci elektřiny pouze proto, že si to jeden z našich sousedů přeje," dodal.

Rakouská ministryně zahraničí Benita Ferrerová včera ve Vídni na setkáni s novináři z nových členů EU uvedla, že Ruskovo prohlášení rozbouřilo rakouskou veřejnost. Dodala, že její slovenský kolega Eduard Kukan ji v Bruselu hned ujistil, že "je to názor jediného ministra, a ne celé slovenské vlády".

Znepokojení v médiích

Rakouská média měla tuto záležitost většinou na předních místech zpravodajství. List Standard k tomu napsal, že Ruskova prohlášení se v rámci kampaně před volbami do Evropského parlamentu chopily všechny rakouské parlamentní strany.

Citoval ministra zemědělství Josefa Prölla, který varoval Slovensko, aby zacházelo opatrně s atomovými technologiemi. Lídr soc. dem. (SPÖ) Hannes Swoboda v postupu ministra Ruska viděl dokonce skrytý osten proti Rakousku a EU.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků